Sektinas pavyzdys: ar Lietuva ryžtųsi socialinę žiniasklaidą drausti jaunesniems nei 14 metų?

Vilniaus naujienos

Floridos valstijoje priimtas naujas įstatymas sukėlė didelę diskusijų bangą visoje šalyje: nuo kitų metų sausio mėnesio vaikams iki 14 metų bus draudžiama naudotis socialinės žiniasklaidos platformomis. Be to, 14 ir 15 metų paaugliams, norintiems užsiregistruoti tokiuose tinkluose kaip Instagram ar Snapchat, reikės gauti tėvų arba globėjų sutikimą.

Šis radikalus sprendimas, pasirašytas gubernatoriaus Rono DeSantiso, yra pirmasis toks Jungtinėse Valstijose. Įstatymas nurodo socialinės žiniasklaidos įmonėms ištrinti paskyras, kurias valdo jaunesni nei 14 metų vaikai, ir numato griežtas sankcijas už nesilaikymą – iki 50 000 JAV dolerių baudą už kiekvieną pažeidimą, o nepilnamečiui asmeniškai gali būti priteista iki 10 000 JAV dolerių.

Įstatymas atspindi augantį susirūpinimą dėl socialinės žiniasklaidos poveikio vaikų psichikos sveikatai ir saugumui. Valstijos respublikonų parlamento pirmininkas Paulas Renneris pabrėžia, kad „vaiko smegenys vystosi taip, kad jis negali žinoti, jog yra įtraukiamas į šias priklausomybę sukeliančias technologijas“.

Šiame įstatyme taip pat apibrėžiama žalinga vaikams medžiaga, įskaitant „akivaizdžiai įžeidžiantį“ seksualinio elgesio vaizdavimą ir turinį, kuris neturi rimtos vertės nepilnamečiams.

Nors šis sprendimas susilaukė dalies visuomenės ir politikų pritarimo, jis taip pat sulaukė stiprios kritikos iš teisių gynimo grupių ir technologijų bendrovių. Prekybos grupė „NetChoice“, atstovaujanti bendrovėms kaip „Meta“, „TikTok“ ir „X“, pavadino šį įstatymą „interneto tapatybės kortele“ ir pareiškė, kad jis pažeidžia Floridos gyventojų laisves.

Gubernatorius DeSantis ir jo šalininkai tvirtina, kad šis žingsnis yra būtinas norint apsaugoti vaikus nuo socialinės žiniasklaidos keliamų pavojų. Vis dėlto teisininkai ir ekspertai prognozuoja, kad šis įstatymas bus užginčytas teismuose dėl galimo JAV Konstitucijos pažeidimo.

Parengta pagal news.sky.com

Foto Alexander Shatov