Sėklidžių vėžys vis daugiau nustatomas jauniems vyrams!

Naudinga

Sėklidžių vėžys yra reta, bet viena iš labiausiai išgydomų vėžio formų, pasitaikanti dažniausiai jauniems ir vidutinio amžiaus vyrams. Nors tai sudaro mažiau nei 1% visų vėžio atvejų vyrams, sėklidžių vėžys yra dažniausias vėžio tipas tarp 15 iki 35 metų amžiaus vyrų. Sėklidės vėžys apskritai nėra dažna liga, tačiau tai dažniausia onkologinė liga, kuria suserga jauni vyrai. Beveik visi susirgusieji šia liga išgydomi, ypač jei liga aptinkama ankstyvųjų stadijų.
Pakitimus sėklidėse aptikti gali patys vyrai, jei jie nuolat atlieka savo sėklidžių savityrą. Dažniausi sėklidžių vėžio tipai yra seminomos ir neseminomos, kitaip vadinami germinogeniniai navikai. Jie išsivysto iš sėklinių latakėlių epitelio ir sudaro daugiau nei 95 proc. visų sėklidžių piktybinių navikų.
Būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją apčiuopus mazgelį sėklidėje ar padidėjusią, patinusią sėklidę, susikaupus skysčiui, pajutus sunkumą, maudimą ar kitą neįprastą pojūtį kapšelyje. Tik dešimčiai procentų vyrų, kuriems buvo nustatytas sėklidės vėžys, mazgelis sėklidėje buvo skausmingas.
Šie simptomai gali atsirasti dėl daugelio priežasčių, dažniausiai ne dėl piktybinio proceso. Tačiau kiekvienu atveju, net jei padidėjusi sėklidė ir neskausminga, pacientą turi apžiūrėti gydytojas.

Kas yra sėklidžių vėžys?

Sėklidžių vėžys prasideda nuo nenormalių ląstelių augimo vienoje ar abiejose sėklidėse, kurios yra atsakingos už vyrų reprodukcinių hormonų gamybą ir spermos formavimąsi. Pagrindinės šios ligos rūšys yra sėklinių ląstelių vėžys, kuris yra dažniausias ir germinogeninis ne sėklinių ląstelių vėžys, kuris yra rečiau pasitaikantis.

Rizikos veiksniai

Keli pagrindiniai sėklidžių vėžio rizikos veiksniai yra:
Genetinė predispozicija. Šeimos istorija susijusi su šiuo vėžiu gali padidinti riziką.
Anomalijos vystymosi metu. Ne visiškai nusileidę sėklidės (kriptorichizmas) taip pat gali didinti vėžio riziką.
Amžius. Dažniausiai pasireiškia jauniems vyrams.
Rasė. Statistiškai dažniau pasitaiko baltaodžių vyrų.

Simptomai

Sėklidžių vėžio simptomai gali apimti:
Sėklidės patinimas ar guzas. Dažniausiai neskausmingas guzas yra pirminis simptomas.
Skausmas ar diskomfortas sėklidėse. Gali būti jaučiamas sėklidėse ar jų apylinkėse.
Pokyčiai sėklidžių dydyje ar formoje.
Pilvo skausmas, nugaros skausmas ar krūtinės skausmai, kurie gali rodyti ligos plitimą.

Diagnostika

Sėklidžių vėžio diagnozavimui naudojami keli metodai:
Fizinė apžiūra ir ligos istorijos išklausymas.
Ultragarsinis tyrimas, padedantis nustatyti guzus ir jų struktūrą.
Kraujo tyrimai dėl vėžio žymenų, kurie padeda nustatyti vėžio buvimą ir stebėti gydymo veiksmingumą.

Gydymas

Sėklidžių vėžio gydymas priklauso nuo vėžio tipo ir stadijos. Dažniausiai naudojami gydymo būdai yra:
Chirurgija (orchektomija), kurios metu pašalinama paveikta sėklidė.
Radioterapija naudojama tam tikrų tipų sėklidžių vėžio gydymui.
Chemoterapija, skirta naikinti vėžines ląsteles ir mažinti atkryčio tikimybę.

Prevencija ir Prognozė

Tikslinės prevencijos priemonės sėklidžių vėžiui nėra, tačiau reguliarus savikontrolė gali padėti anksti nustatyti simptomus ir pradėti gydymą. Sėklidžių vėžys yra vienas iš labiausiai išgydomų vėžio tipų, ypač ankstyvosiose stadijose, todėl laiku atpažinti simptomai ir pradėtas gydymas žymiai pagerina išgyvenamumo rodiklius.

Sveikatos specialistai rekomenduoja vyrams reguliariai atlikti sėklidžių savitikrą, ypač tiems, kurie atsiduria didesnės rizikos grupėje. Ankstyvasis nustatymas yra raktas į sėkmingą gydymą ir palankią ligos baigtį. Verta pastebėti, jog sėklidžių vėžys ir jo gydymo būdai neigiamai veikia vyro vaisingumą. Dėl šios priežasties prieš pradedant gydymą, visiems pacientams, kurie nori ateityje išsaugoti galimybę turėti vaikų, rekomenduojama užšaldyti lytines ląsteles (spermą) spermos banke.

Parengta pagal vle.lt
Foto Craig Thomas