Seimo Švietimo komitetas pritaria naujai šaukimo tvarkai: studijos nebus atidėjimo pagrindas

Vilniaus naujienos

Seimo Švietimo ir mokslo komitetas (ŠMK) pritarė pertvarkai, pagal kurią jaunuoliai būtų šaukiami į kariuomenę iškart po mokyklos baigimo. Tačiau nustatyta, kad išimtys būtų taikomos aukštus brandos egzaminų rezultatus pasiekusiems moksleiviams, scenos meno atstovams ir sportininkams.

Šaukimo pertvarką inicijavusi Krašto apsaugos ministerija (KAM) priešinasi šių išimčių taikymui studentams, tvirtindama, kad tarnybos atidėjimas dėl studijų nėra priimtinas. Šiuo metu pagal naująją tvarką, šaukimas į kariuomenę būtų atidedamas tik tam tikriems asmenų grupėms, kuriems tai būtina dėl profesinių ar akademinių įsipareigojimų.

Komiteto pirmininkas Artūras Žukauskas pabrėžė, kad šios išimtys buvo apibrėžtos labai aiškiai: „Mokyklą aukštesniuoju lygiu baigę moksleiviai, įskaitant tuos, kurie brandos egzaminus išlaiko 86–100 balų vertinimu, taip pat muzikantai ir šokėjai, priklausantys valstybės pripažintoms scenos meno institucijoms, ir sportininkai, esantys nacionalinių rinktinių nariai arba gaunantys valstybės stipendijas.“

Pabrėžtina, kad šiame kontekste šaukimas nėra visiškai atšaukiamas, o tik atidedamas vieneriems metams, suteikiant laiko atitinkamiems asmenims įstoti į aukštąją mokyklą ar tęsti savo karjeras.

Viceministras Žilvinas Tomkus iš KAM pabrėžė, kad šaukimo atidėjimas dėl studijų nebuvo priimtas kaip pagrindas pertvarkos metu, ir tai kelia nerimą: „Mums nepriimtina, kad studijos taptų atidėjimo pagrindu. Mes siekiame sumažinti išimtis, o ne jas didinti.“

Projektas dabar kelsis į Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą (NSGK), kuris apibendrins visų komitetų išvadas ir pateiks galutinį projektą svarstyti Seimui.

Tikimasi, kad įgyvendinus šias naujoves, bus pasiektas aiškesnis ir teisingesnis šaukimo modelis, atitinkantis šiuolaikines Lietuvos kariuomenės ir visuomenės poreikius.

Pagal bernardinai.lt
Foto Chuanchai Pundej