Seimo Atminties komisija kviečia teikti pasiūlymus dėl 2027 atmintinų metų

Vilniaus naujienos

Lietuvos Respublikos Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija ragina visuomenines organizacijas, asociacijas, kūrybines sąjungas, bendruomenes, akademinę bendruomenę bei visus šalies piliečius iki 2024 m. gegužės 10 d. pateikti pasiūlymus dėl 2027 metų įvardijimo atmintinais metais. Tai galimybė akcentuoti svarbias istorines, kultūrines bei socialines datas, žymint išskirtinių įvykių, asmenybių sukaktis ar kultūros fenomenus.

Pasiūlymų priėmimas vykdomas remiantis Seimo nutarimu „Dėl atmintų metų skelbimo tvarkos“ (Nr. XIII-975), kuris nustato, kad jubiliejinės sukaktys gali būti minimos atsižvelgiant į konkrečias metines: nuo 20 iki 100 metinių – kas dešimtmetį, po 100 metinių – kas 25 metus, sekant 200 metinių – kas 50 metų, ir po 300 metų – kas šimtmetį. Taip pat ypatingas dėmesys skiriamas datas, kurios yra reikšmingos Lietuvos piliečių savimonei ir nacionalinei kultūrai, minimos kas 50 metų pradedant nuo šimtmečio.

Pasibaigus pasiūlymų teikimo laikotarpiui, Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija organizuos posėdžius, kuriuose, kartu su istorikais, politikais ir visuomenės atstovais, vyks siūlomų datų svarstymas ir balsavimas. Tai užtikrina, kad atmintini metai būtų atrinkti demokratiškai, atsižvelgiant į visuomenės poreikius ir istorinę reikšmę.

Atmintinių metų paskelbimas turėtų įvykti ne vėliau kaip dvejus metus iki minėjimo pradžios, kad valstybė galėtų adekvačiai pasiruošti reikšmingiems įvykiams, sudaryti biudžetą ir parengti atitinkamas programas.

Siūlymus siųsti galima adresu: Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijai, Gedimino pr. 53, 01109 Vilnius, arba el. paštu priim@lrs.lt.

Primename, kad anksčiau Seimas jau yra paskelbęs:

  • 2024 metus – NATO ir Europos Sąjungos, Dainų šventės ir Diplomatų Lozoraičių metais;
  • 2025 metus – Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus ir Baroko literatūros, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio bei „ANBO“ lėktuvo ir Lietuvos aviacijos kūrėjų metais;
  • 2026 metus – Motiejaus Kazimiero Valančiaus, Lietuvos radijo ir Lietuvos Helsinkio grupės metais.

Parengta pagal lrs.lt