Seimas pritarė grynųjų pinigų sumų apvalinimui: pakeitimai įsigalios 2025 m. gegužę

Vilniaus naujienos

Seimas pritarė naujai iniciatyvai, kuri numato atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimą. Nuo 2025 m. gegužės 1 d., siekiant sumažinti mažaverčių monetų, ypač 1 ir 2 centų, naudojimą, bendras atsiskaitymo už prekes ar paslaugas sumas bus apvalinamos iki artimiausio 5 centų intervalo. Šis žingsnis taip pat prisidės prie administravimo sąnaudų mažinimo ir aplinkos tausojimo.

Apvalinimas bus taikomas tik grynųjų pinigų atsiskaitymuose: sumos baigiančios 1 ar 2 centais bus apvalinamos žemyn iki nulio, 3-7 centai – iki 5, o 8-9 centai – iki 10. Įstatymo pakeitimai nepalies atsiskaitymų banko kortelėmis, mobiliųjų programėlių, ar kitais negrynaisiais būdais.

Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė akcentavo, kad panaši praktika jau sėkmingai taikoma kai kuriose euro zonos šalyse ir tai neturės įtakos infliacijai. Lietuvos bankas pabrėžia, kad dėl šios priežasties buvo pametę monetų už daugiau nei 2,4 mln. eurų, o šių monetų pakartotinė apyvarta yra labai maža.

Seimo balsavimo metu už teisės akto projektą balsavo 61 Seimo narys, 16 buvo prieš, o 29 susilaikė. Projektas dar turės būti balsuojamas antrą kartą, kad galutinai įsigaliotų.

Teisės akto pakeitimai turėtų sumažinti verslo patiriamas išlaidas, susijusias su mažaverčių monetų tvarkymu, bei poveikį aplinkai, mažinant reikalavimą kaldinti, transportuoti ir saugoti šias monetas. Tikimasi, kad įstatymo pakeitimai pagerins grynųjų pinigų atsiskaitymo procesą tiek vartotojams, tiek prekybos įmonėms.
Parengta pagal lrs.lt