Sakartvelo parlamentas patvirtino prieštaringai vertinamą įstatymą dėl „užsienio įtakos“

Pasaulio naujienos

Sakartvelo parlamentas antradienį patvirtino prieštaringai vertinamą įstatymą dėl „užsienio įtakos“, nepaisant kelias savaites trunkančių protestų ir didėjančios įtampos. Per trečiąjį, galutinį, balsavimą įstatymą palaikė 84 parlamentarai, o 30 balsavo prieš. Dabar teisės aktas bus nusiųstas prezidentei Salomei Zurabišvili, kuri jau pažadėjo jį vetuoti.

Įstatymas dėl užsienio įtakos nevyriausybinėms organizacijoms sulaukė didelio pasipriešinimo ir buvo pasmerktas kaip represinio teisės akto Rusijoje dėl „užsienio agentų“, kuriuo Maskva slopina kritikus ir siekia užgniaužti nepriklausomą žiniasklaidą, analogas.

Prieš balsavimą Sakartvelo parlamente kilo muštynės. Parlamento narys Dimitrijus Samcharadzė puolė prie pagrindinės opozicinės partijos „Vieningasis nacionalinis judėjimas“ pirmininko Levano Chabeišvilio, kai šis apkaltino jį organizavus minią smurtauti prieš opozicijos šalininkus.

Kitas valdančiosios „Sakartvelo svajonės“ įstatymų leidėjas Archilas Talakvadzė savo kalboje antradienį kaltino „radikalią ir antinacionalinę politinę opoziciją, kurią vienija politinis kerštas“, kad ji naudojasi protestais savo politiniams tikslams ir „tikisi, kad įvykiai pakryps radikalia linkme“. „Tačiau niekas negali sustabdyti mūsų šalies vystymosi“, – sakė A. Talakvadzė.

„Vieningojo nacionalinio judėjimo“ narė Ana Tsitlidzė teigė, kad protestai parodė, koks vieningas yra Sakartvelas, „kovojantis už savo europietišką ateitį“, ir pridūrė, kad „šiandien pasakyti „ne“ Rusijos įstatymui reiškia pasakyti „ne“ Rusijos režimui“.

Dėl peštynių teko skelbti techninę pertrauką, o galiausiai įstatymas buvo priimtas po vos kelias sekundes trukusio svarstymo.

Masiniai protestai prieš „Rusijos įstatymą“

Šiuo metu prie parlamento pastato vyksta masinis protestas, kuriame žmonės skanduoja „Ne Rusijos įstatymui!“, „Europa“ ir bando įsibrauti į parlamento teritoriją. Vietoje dirba gausios riaušių policijos pajėgos.

Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišvili, atsiribojusi nuo valdančiosios partijos politikos, jau anksčiau pažadėjo vetuoti įstatymą. Pagal įstatymus prezidentė turi dvi savaites nuo teisės akto gavimo, kad galėtų jį pasirašyti arba vetuoti.

Nors konstitucijoje nėra nustatyta, kiek laiko parlamentas turėtų svarstyti valstybės vadovo grąžintas motyvuotas pastabas, valdančioji partija turi pakankamai parlamentarų, kad galėtų atmesti prezidentės veto.

Savaitgalį tūkstančiai žmonių išėjo į sostinės Tbilisio gatves, o daugelis liko prie parlamento iki pirmadienio ryto. Protestuotojai, daugiausia jaunimas, yra įsiutę dėl įstatymo projekto. Jie tvirtina, kad jis sužlugdys Kaukazo šalies viltį įstoti į Europos Sąjungą ir reikš demokratijos pabaigą šalyje.

Pagal bernardinai.lt
Foto Max Kukurudziak