Putinas neatmeta galimybės panaudoti branduolinius ginklus

Vilniaus naujienos

Rusijos prezidento Vladimiro Putino pareiškimai apie galimybę panaudoti branduolinius ginklus, jei kils grėsmė Rusijos suverenitetui, sukėlė naujas tarptautines įtampos bangas. Nors tai nėra pirmas kartas, kai Putinas išsako branduolinius grasinimus, šios pastabos ateina laikotarpiu, kai JAV ir jos sąjungininkai rengiasi galimai taktinių branduolinių ginklų dislokavimui Ukrainoje.

Putinas teigė, kad Rusija yra visiškai pasirengusi ir kariniu-techniniu požiūriu įgalinta naudoti branduolinį ginklą, jei tai būtų reikalinga valstybės išlikimui. Šie komentarai buvo padaryti artėjant Rusijos prezidento rinkimams, kuriuose Putinas beveik garantuotai laimės dar vieną kadenciją.

Šiame kontekste svarbu pabrėžti, kad Rusijos branduolinės strategijos doktrina leidžia panaudoti branduolinį ginklą atsakomajam smūgiui, jei suverenitetui, nepriklausomybei ar valstybės egzistencijai kiltų tiesioginė grėsmė. Putino pastabos rodo pasirengimą šiai doktrinai vadovauti.

Interviu metu Putinas taip pat minėjo, kad nemanantis, jog pasaulis yra arti branduolinio karo, tačiau įspėjo apie JAV veiksmus, kurie galėtų sukelti eskalaciją. Jis teigė tikintis, kad JAV prezidentas Joe Bidenas, turintis ilgametę politinę patirtį, supras galimus pavojus.

V. Putinas sakė, kad pastaruoju metu padažnėjusios Ukrainos bepiločių lėktuvų atakos Rusijos gilumoje yra dalis pastangų sužlugdyti penktadienį prasidėsiančius tris dienas truksiančius šalies prezidento rinkimus, kuriuos jis turėtų laimėti triuškinamai, remdamasis griežta Rusijos politinės scenos kontrole, kurią jis įtvirtino per 24 savo valdymo metus.

Ankstų trečiadienį Rusijos valdžios institucijos pranešė apie dar vieną didelę Ukrainos bepiločių orlaivių ataką. Gynybos ministerija nurodė, kad oro gynyba numušė 58 dronus šešiuose regionuose. Vienas iš dronų pataikė į naftos perdirbimo gamyklą Riazanės regione, sužeidė mažiausiai du žmones ir sukėlė gaisrą. Kitas dronas buvo numuštas, kai artėjo prie naftos perdirbimo gamyklos netoli Sankt Peterburgo.

Putinas taip pat pabrėžė, kad Maskva pasieks savo tikslus Ukrainoje ir įspėjo Vakarus nesistengti žengti per Rusijos nustatytas „raudonas linijas“. Tuo pat metu jis paminėjo, kad esama galimybių dialogui, bet tik tokiu atveju, jei bus užtikrintos Rusijos saugumo garantijos.

Pastarasis Putino pareiškimas sulaukė griežtos tarptautinės bendruomenės reakcijos. Šios pastabos kelia nerimą dėl galimos branduolinės eskalacijos ir pabrėžia svarbą siekti diplomatinio sprendimo siekiant išvengti dar didesnės įtampos regione.

Šie įvykiai atskleidžia sudėtingą geopolitinę padėtį, kurioje svarbus atsakingas ir apgalvotas veiksmų koordinavimas, siekiant užtikrinti tarptautinį stabilumą ir saugumą.

Parengta pagal euronews.com