Prie žemės artinasi kanibalinis saulės plazmos išsiveržimas

Mokslas/Naudinga

Pasak Nacionalinės jūrų ir atmosferos administracijos (NOAA), Žemę netrukus pasieks penkiaguba vainikinės Saulės masės išsiveržimų serija, dar vadinama „kanibaliniu plazmos išsiveržimu“. Tai reiškia, kad greitesni ir stipresni Saulės išsiveržimai aplenkia ir „praryja“ ankstesnius, lėtesnius išsiveržimus, sukuriant ypatingai galingą geomagnetinę audrą.

Kas yra kanibalinis išsiveržimas?
Kanibaliniai išsiveržimai – retas reiškinys, kai keli iš eilės įvykę Saulės plazmos išsiveržimai susijungia į vieną didžiulį pliūpsnį. Dėl šio reiškinio padidėja geomagnetinių audrų, kurios pasiekia Žemę, intensyvumas. Tokios audros gali turėti įtakos palydovų veiklai, radijo ryšiui ir net elektros tinklų stabilumui.

Poveikis Žemei
Istorija moko, kad panašaus masto audros gali turėti rimtų padarinių. Pavyzdžiui, 2003 metais, per stiprią geomagnetinę audrą, Švedijoje ir Pietų Afrikoje kilo dideli elektros tiekimo sutrikimai, o kai kuriose transformatorinėse įvyko gedimai. Šiandienos technologijų amžiuje, kai vis daugiau gyvenimo sričių priklauso nuo skaitmeninių sistemų ir palydovinės navigacijos, tokios audros gali sukelti dar didesnius nuostolius

Mokslininkų veiksmai
Mokslininkai stebi Saulės aktyvumą ir bando numatyti jo poveikį Žemei. Jie naudoja išplėtotas technologijas, tokius kaip saulės observatorijos ir kosminiai zondai, siekdami kuo tiksliau prognozuoti ir analizuoti galimus išsiveržimus.

Kaip pasiruošti?
Infrastruktūros operatoriai, ypač energetikos sektoriuje, turėtų imtis atsargumo priemonių. Tai apima tinkamo atsarginio maitinimo planavimą, sistemų tikrinimą ir palaikymą aukščiausiame lygyje. Gyventojams rekomenduojama sekti oficialias atnaujintas rekomendacijas dėl elektroninių įrenginių naudojimo ir apsisaugojimo priemonių per audras.

Pasekmės ilgalaikėje perspektyvoje
Nors trumpalaikiai sutrikimai yra nevengiami, didžiausias iššūkis – ilgalaikė infrastruktūros atsparumo stiprinimas. Investicijos į atsparias technologijas ir tolesnis mokslinių tyrimų finansavimas padės mažinti būsimų audrų poveikį ir užtikrins, kad visuomenė būtų geriau pasirengusi atremti kosmines grėsmes.
Parengta pagal dailymail.co.uk