Prezidentas skeptiškai vertina siūlymus dėl gynybos finansavimo

Vilniaus naujienos

Prezidentas Gitanas Nausėda išreiškė savo nuogąstavimus dėl kai kurių Vyriausybės siūlomų gynybos finansavimo būdų. Vienas iš kontroversiškiausių pasiūlymų – mažinti savivaldybėms tenkančios gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalį bei didinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą.

„Pateikti pasiūlymai svarstytini, tačiau yra elementų, kurie yra nepriimtini“, – sakė G. Nausėda žurnalistams Zarasuose. Jis pabrėžė, kad savivaldybėms jau trūksta lėšų savo funkcijoms įgyvendinti, todėl finansavimo perkėlimas iš savivaldybių į saugumo sritį yra nepriimtinas.

Prezidentas taip pat išsakė skeptišką nuomonę apie PVM tarifo didinimą, pabrėždamas, kad tai galėtų turėti neigiamą poveikį Lietuvos ekonomikai ir vartotojams. Tačiau jis pripažino, kad kitos Vyriausybės pateiktos alternatyvos yra vertos svarstymo.

Prezidentas apgailestauja, kad pirmadienį vykusiame Vyriausybės pasitarime dėl papildomo gynybos finansavimo nebuvo opozicinių partijų atstovų. Tai rodo politinio konsensuso stygių šiuo svarbiu klausimu.

Finansų ministerija parengė keturias alternatyvas, siekiant didinti krašto apsaugos finansavimą nuo 2,5 proc. iki 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Šios alternatyvos apima PVM tarifo didinimą, savivaldybių GPM dalies mažinimą ir kitas finansines strategijas, siekiant padengti augančias gynybos išlaidas.

2024-2034 metų laikotarpiui numatyta, kad papildomas krašto apsaugos finansavimas būtų skirstomas į pastoviąją ir kintamąją dalis, kur pastovioji dalis kasmet augtų po 0,5 proc. BVP. Kintamosios dalies finansavimui siūloma naudoti įvairias priemones, įskaitant skolinimąsi ir gynybos obligacijų išleidimą.

Prezidentas G. Nausėda ragina Vyriausybę ir Seimą ieškoti kompromisų, kurie leistų užtikrinti reikalingą finansavimą gynybai nekeldami per didelio spaudimo Lietuvos ekonomikai ir gyventojų gerovei.

Parengta pagal lrt.lt.