Pirmasis klinikinio mRNA vakcinos nuo maliarijos tyrimas

Mokslas/Pasaulio naujienos

Mahidolio universiteto (Tailandas) mokslininkai žengia revoliucinius žingsnius kuriant pirmąją pasaulyje mRNA vakciną nuo maliarijos. Paskelbta, kad po sėkmingų bandymų su pelėmis vakcina dabar bus išbandoma su beždžionėmis, o vėliau – ir su žmonėmis.

Vakcinų, kurios naudoja susilpnintas ar negyvas viruso versijas, naudoja pasiuntinių RNR molekules stimuliuoti imuninį atsaką. Ši technologija įrodė savo vertę per COVID-19 pandemiją, gelbėdama milijonus gyvybių. Mahidolio universiteto mokslininkai dabar taiko šią pažangią technologiją kovai su maliarija, kur kasmet nustatoma daugiau kaip 6 milijonai naujų atvejų.

Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad 2022 metais buvo užfiksuoti maždaug 249 milijonai maliarijos atvejų ir 608 000 mirties atvejų dėl šios ligos 85 šalyse. Maliarija plinta per tam tikrų rūšių uodus, dažniausiai tropinėse šalyse.

Profesoriai akcentuoja, kad bandomoji mRNA vakcina bus išbandyta su savanoriais iš Tailando, siekiant ištirti jos veiksmingumą. Tyrimo sėkmė leistų plėsti bandymus ir įtraukti savanorius iš kitų šalių. Mokslininkų tikslas – užtikrinti, kad vakcina būtų veiksminga įvairių tautų žmonėms.

„Mūsų tikslas ne tik išbandyti šią vakciną su žmonėmis, bet ir įkvėpti daugiau mokslinių tyrimų, kurie remiasi mRNA technologija. Tai padės stiprinti pasaulinius maliarijos vakcinos tyrimus ir plėtrą, teikdama naudą žmonijai,“ – teigiama profesorių.

Anksčiau Mahidolio ir Oksfordo universiteto mokslininkai bendradarbiavo tyrinėdami Plasmodium vivax – parazitą, kuris sukelia maliariją po uodo įkandimo. Nors P. vivax infekcijos laikomos mažiau pavojingomis nei kitų maliarijos sukėlėjų, jos vis tiek gali būti mirtinos.

Dabar Mahidolio universiteto mokslininkų pastangos gali atverti naujas galimybes kovojant su liga, kuri vis dar kelia grėsmę milijonams žmonių visame pasaulyje.

Parengta pagal bankokpost.com
Foto Spencer Davis