Po penkių mėnesių intensyvių diskusijų ir nesutarimų, Europos Sąjunga (ES) pagaliau vieningai paragino skubiai paskelbti humanitarinę pertrauką Gazos Ruože, siekiant ilgalaikių paliaubų tarp Izraelio ir Hamaso. Šis svarbus politinis žingsnis įvyko po to, kai Vengrija, anksčiau susilaikiusi nuo bendro ES pareiškimo dėl ugnies nutraukimo, pagaliau prisijungė prie kitų valstybių narių, suteikdama galimybę ES vadovams išreikšti bendrą poziciją.
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pabrėžė vienybės svarbą, akcentuodama, kad Izraelis, nors ir turi teisę gintis, taip pat turi pareigą apsaugoti civilius gyventojus. ES vadovai apgailestavo dėl „katastrofiškos humanitarinės padėties Gazoje“, kurią dar labiau sunkina nepakankamas pagalbos patekimas į regioną.
Tuo tarpu Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charlesas Michelis teigė, kad pasiektas „tvirtas ir vieningas pareiškimas“ yra reikšmingas žingsnis siekiant taikos. ES raginimas nutraukti ugnį atspindi bendrą susirūpinimą dėl humanitarinės krizės Gazoje ir būtinybės užkirsti kelią tolesniam smurtui.
Be to, ES vadovai paragino Izraelį nesiimti planuojamos invazijos į Gazos Ruožo Rafos miestą ir ragino abi puses laikytis Tarptautinio Teisingumo Teismo nutarčių, siekiant užkirsti kelią genocidui ir apsaugoti civilius gyventojus.
Siekiant palengvinti humanitarinę padėtį, ES parėmė naują jūrų koridorių „Amalthea“, kuris sujungs Kiprą su Gaza, tačiau vadovai pabrėžė, kad reikalinga papildoma pagalba per sausumos perėjas. Ši iniciatyva rodo ES pasiryžimą teikti būtinąją pagalbą ir remti taikos procesą regione.
Įvykus šiam istoriniam proveržiui, ES parodo savo ryžtą veikti kaip vieningas blokas tarptautinėje arenoje, siekiant užkirsti kelią tolesniam smurtui ir palengvinti humanitarinę krizę Gazos Ruože. Tik laikas parodys, kaip šis raginimas paveiks ilgalaikę situaciją regione ir ar bus pasiektos ilgalaikės paliaubos.
Parengta pagal euronews.com
Photo by chuttersnap