Per mėnesį sostinės savivaldybė sulaukė beveik 1,8 tūkst. siūlymų dėl Salomėjos Nėries ir Liudo Giros gatvių pervadinimo

Vilniaus naujienos

Vilnius aktyviai dalyvauja viešajame pavadinimų keitimo procese. Per praėjusį mėnesį, iki gegužės 17 dienos, sostinės gyventojai pateikė beveik 1,8 tūkst. pasiūlymų dėl naujų pavadinimų Salomėjos Nėries ir Liudo Giros gatvėms. Ši iniciatyva atsirado dėl Desovietizacijos komisijos, kuri įpareigojo pašalinti iš viešų užrašų asmenis, glaudžiai susijusius su sovietmečiu.

L. Gira ir S. Nėris, abu žinomi kaip sovietinės valdžios šlovinimo literatūroje atstovai, 1940 metais dalyvavo veikloje, skatinančioje Lietuvos įtraukimą į Sovietų Sąjungą. Nepaisant to, kai kurie literatūrologai ir mokslininkai gina S. Nėries įnašą į lietuvių literatūrą, akcentuodami jos vėlesnę atgailą ir reikšmę kultūrinei atminčiai.

Savivaldybės Istorinės atminties komisija, bendradarbiaudama su Fabijoniškių bendruomene, dabar vertina pateiktus pasiūlymus ir atrinks po tris geriausius variantus kiekvienai gatvei. Šis atrankos etapas numatytas užtrukti mažiausiai porą savaičių.

Baigusios komisijos darbą, bus organizuojamas viešas balsavimas, kurio metu vilniečiai galės išreikšti savo nuomonę dėl galutinių pavadinimų. Galutinį sprendimą dėl naujų gatvių pavadinimų patvirtins Vilniaus savivaldybės taryba. Šis procesas yra svarbus žingsnis atsisakant sovietinio palikimo ir formuojant atvirą bei įtraukiantį miesto identitetą.

Parengta pagal Vilniaus miesto savivaldybę
Foto Albert Stoynov