Nustatyta pagrindinė uždegiminės žarnyno ligos priežastis – kokie simptomai ir kaip ją gydyti?

Naudinga/Sveikata

Mokslininkai teigia atradę pagrindinę uždegiminės žarnyno ligos (UŽL) priežastį, kas gali padėti rasti naujų gydymo būdų. Iki šiol ekspertai nebuvo tikri, kas tiksliai sukelia šią ligą, kuriai priklauso Krono liga ir opinis kolitas. Tačiau Londono mokslininkai nustatė genetinį trūkumą, kuris būdingas 95 proc. žmonių, sergančių UŽL.

Naujausi tyrimai ir atradimai

Londono universitetų mokslininkai nustatė, kad šis genetinis trūkumas yra susijęs su DNR sritimi, kurioje nekoduojami baltymai, tačiau ji randama tam tikrose imuninėse ląstelėse – makrofaguose. Ši DNR padidina geno, vadinamo ETS2, lygį, kuris, kaip žinoma, didina riziką susirgti UŽL. Nors jokie vaistai nėra specialiai skirti ETS2, tyrėjai nustatė, kad esami vaistai, skiriami kitoms ligoms gydyti, gali būti veiksmingi. Pavyzdžiui, vėžio vaistų rūšis, vadinama MEK inhibitoriais, mažina uždegimą imuninėse ir žarnyno ląstelėse.

Simptomai

UŽL atsiranda, kai imuninė sistema klaidingai atakuoja žarnyną, sukeldama daugybę alinančių simptomų:

  • Pilvo skausmas: nuolatinis arba stiprus skausmas pilvo srityje.
  • Viduriavimas: dažnai su kraujo priemaišomis.
  • Staigus svorio kritimas: dėl prastos maistinių medžiagų įsisavinimo.
  • Nuovargis: stiprus, alinantis nuovargis, kuris gali paveikti kasdienį gyvenimą.

Gydymo Būdai

Nors vaistų nuo UŽL nėra, simptomus galima valdyti vaistais. Šie vaistai būna veiksmingiausi, kai pradedami vartoti netrukus po diagnozės nustatymo. Tačiau kai kuriems pacientams šie vaistai neveikia ir jiems gali tekti atlikti didelę operaciją. Pavyzdžiui, penktadaliui Krono liga sergančių žmonių per pirmuosius penkerius metus nuo diagnozės nustatymo prireikia operacijos.

Naujos gydymo galimybės

Tyrėjai teigia, kad MEK inhibitoriai gali būti veiksmingi kovojant su UŽL. Tačiau šie vaistai gali neigiamai paveikti kitus organus, todėl mokslininkai ieško būdų, kaip šiuos vaistus tiekti tiesiai į pacientų makrofagus. Jie tikisi pradėti klinikinius tyrimus per penkerius metus.

Ekspertų nuomonės

Francis Crick instituto doktorantė Christina Stankey pabrėžia, kad UŽL ir kitos autoimuninės ligos yra labai sudėtingos, su daugybe genetinių ir aplinkos rizikos veiksnių. Todėl atrasti vieną iš pagrindinių kelių ir parodyti, kaip galima išjungti esamu vaistu, yra didžiulis žingsnis į priekį. Jungtinės Karalystės Krono ir kolito organizacijos (Crohn’s and Colitis UK) paslaugų direktorė Ruth Wakeman teigia, kad šis tyrimas yra tikrai įdomus žingsnis link galimybės sukurti pasaulį be Krono ir kolito.

Pagal dailymail.co.uk