Nejaugi Ukraina ims šaudyti savo karius?

Pasaulio naujienos

Ukrainos parlamente įregistruotas įstatymo projektas, numatantis leidimą Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadams nušauti savo karius, jei jie savavališkai palieka savo dislokavimo vietas arba nevykdo įsakymų karo padėties metu ar kovinėje situacijoje.

Įstatymo projektas buvo registruotas Ukrainos Aukščiausiosios Rados interneto svetainėje. Jį iniciavo keli Ukrainos valdančiosios partijos  „Sluha narodu“(„Liaudies tarnas“) nariai. Ši partija 2019 metais iškėlė kandidatą į prezidentus V. Zelenskį, kuris antrame ture ir laimėjo rinkimus.

Pagal dabar galiojančius įstatymus, vadai karo padėties metu ir kovinėje situacijoje turi teisę panaudoti ginklus prieš chartijos pažeidėjus, „nesukeldami kario mirties“. Įstatymo pataisoje siūloma išbraukti šią eilutę. T.y. karo vadai galės bausti savo karius sušaudant.

Karo padėties metu nusikalstamomis laikomos šios veikos: nepaklusnumas, pasipriešinimas ar grasinimas vadui, smurto panaudojimas, dezertyravimas.

Pataisas nagrinėjęs komitetas siūlo patikslinti, kad vadai karius galėtų nušauti tik tokiu atveju, kai iškyla reali grėsmė vado ar jo pavaldinių gyvybei.

„Įstatymo projektas apibrėžia galimybes sustabdyti nusikalstamą veiką, susijusią su nepaklusnumu, pasipriešinimu ar grasinimu vadui, smurto panaudojimu, neleistinu kovinių pozicijų užleidimu“, – aiškinamajame rašte pažymi įstatymo projekto autoriai.

Dokumento autoriai – partijos „Sluha narodu“(„Liaudies tarnas“)  nariai Maryana Bezuglaja, Oleksandras Aliksičukas, Oleksandras Bakumovas, Sergejus Grivko, Galina Tretjakova, Vitalijus Voitsechovskis, Georgijus Mazurašu, Oleksandras Fedijenka.

Projekto svarstymo data neskelbiama, tačiau esamos padėties metu, manoma bus svarstoma skubos tvarka.

Parašykite komentarą