Nauja tvarka registruoti turistus Lietuvoje: progresas ar regresas?

Lietuvos naujienos

Nauja turistų registravimo tvarka, kuri įsigalios Lietuvoje nuo 2024 m. liepos 1 d., sukėlė nerimą ir diskusijas tarp šalies apgyvendinimo paslaugų teikėjų. Per 24 val. į sistemą turės būti užregistruoti visi atvykstantys svečiai.

Ši tvarka yra dalis vyriausybės pastangų skaitmenizuoti turizmo duomenų kaupimą, siekiant centralizuoti informaciją ir efektyviau naudoti resursus. Vis dėlto, kai kurie verslininkai, yra susirūpinę dėl potencialaus duomenų nutekėjimo ir privatumo pažeidimų. Jis pabrėžė, kad šie duomenys, atsidūrę netinkamose rankose, gali būti naudojami konkurencijai ar netgi asmeniniams tikslams.

Kitas verslininkas, kuris teikia apgyvendinimo paslaugas per „Airbnb“ ir kitas platformas, taip pat išreiškė susirūpinimą dėl to, kad ne visos kaimo turizmo sodybos yra technologiškai pasiruošusios vykdyti tokias registracijas. Kai kuriose vietose net nėra prieigos prie interneto, o tai reiškia, kad fiziniu lygmeniu neįmanoma įvykdyti reikalavimo registruoti svečius per nustatytą laikotarpį.

Šių pokyčių pasekmės yra dviprasmiškos. Nors oficialūs atstovai, tokie kaip „Keliauk Lietuvoje“ turizmo rinkodaros ir komunikacijos skyriaus vadovė Dovilė Seliukė, teigia, kad sistema sutaupys laiko ir išteklių, daug verslininkų mato didelę administracinę naštą ir potencialius iššūkius, susijusius su duomenų saugumu.

Naujoji sistema taip pat gali turėti didelį poveikį turizmo statistikai, ypač kaimo turizmo sektoriuje, kur daugelis nedidelių įmonių galėtų susidurti su problemomis vykdant naująją tvarką. Kai kuriems teikėjams gali atrodyti lengviau mokėti baudas, nei įgyvendinti šiuos reikalavimus.

Parengta pagal delfi.lt
Foto Ross Sneddon