NAUJA MAGNETINIŲ AUDRŲ BANGA UŽGULĖ LIETUVĄ

Lietuvos naujienos/Vilniaus naujienos

Vis dažniau pasitaiko Saulės suaktyvėjimas, kuris sukelia geomagnetines audras. Prasidėjus naujam Saulės aktyvumo ciklui prognozuojama, kad tokių audrų gali pasitaikyti dažniau, o kai kurios jų gali būti labai stiprios.

Kaip dauguma žino, Žemę gaubia magnetinis laukas, saugantis mus nuo Saulės vėjo, kuris yra didelės energijos elektringųjų dalelių srautas, išspinduliuojamas mūsų žvaigždės.

Tačiau dėl sąveikos su Saulės vėju Žemės magnetinis laukas deformuojasi – saulėtoje planetos pusėje jis būna plonesnis, o atslinkus nakčiai – gerokai storesnis. Stipriausios magnetinės audros kyla po Saulės žybsnio ar vainikinės masės išsiveržimo, kai į kosminę erdvę išmestų greitai lekiančių dalelių – protonų ir elektronų – srautas būna nukreiptas Žemės link. Stipriausių magnetinių audrų metu Žemės magnetosferą pasiekia apie milijonas tonų tokių dalelių. Kad įvyktų stipriausios magnetinės audros Žemėje, turi būti įvykdytos dvi sąlygos: turi būti galingas Saulės vainikinės masės išsiveržimas ir jis turi būti nukreiptas tiesiai Žemės link. Jei Saulėje įvyko galingas žybsnis, bet „prašovė“ šalia Žemės, geomagnetinė audra tikrai neprasidės.

Stipriausia geomagnetinė audra Žemėje buvo užfiksuota 1859 metais. Jeigu šiais laikais įvyktų tokia geomagnetinė audra, tai per kelias minutes sunaikintų skaitmeninę infrastruktūrą dideliuose plotuose, o vietos gyventojai be komunikacijų ir elktros tinklų būtų mėnesius, o gal net ir metus.

Dėl magnetinių audrų padaugėja širdies priepuolių skaičius, labai padaugėja pacientų su trinkančiu širdies ritmu – ypač su prieširdžių virpėjimais, taip pat dūstančių ir su nevaldomai aukštais kraujospūdžiais. Lėtinių ligų turintiems žmonėms jau keletą dienų prieš audrą papildomai reikia gerti kraują skystinančių vaistų, taip pat raminamųjų, nes dėl magnetinio lauko suaktyvėjimo didėja nervinė įtampa, o didėjant jai, trinka ir kraujospūdis, kurio kontrolei šiomis dienomis taip pat reikia skirti daugiau dėmesio.

Sveiki žmonės taip pat turėtų pristabdyti gyvenimo tempą: nesiimti didelių fizinių ir psichologinių krūvių, vengti stresinių aplinkybių, jei įmanoma, neplanuoti rimtų, įtemptų pasitarimų darbe, nepradėti naujų darbų, nesileisti į ilgas keliones, kurių metu tenka ilgai sėdėti sulenktomis kojomis, nes didėja rizika susidaryti trombui. Jei vis dėlto tenka keliauti, medikai prieš kelionę pataria išgerti kraują skystinančių vaistų.

Žemės magnetosferos svyravimai, magnetinės audros kyla veikiant Saulės plazmos srautams – įkrautoms dalelėms, kurias išspinduliuoja Saulė. Dalelės, atsitrenkdamos į magnetosferą, išprovokuoja jos svyravimus, o tai gali sukelti radijo ryšio sutrikimus.

Žmogaus organizmas evoliucijos metu išmoko prisitaikyti prie Saulės aktyvumo sukeliamų geomagnetinio lauko svyravimų, nors kai kurie žmonės, ypač turintys lėtinių ligų, gali patirti galvos ir kitų kūno vietų skausmus, padidėjusį nuovargį, miego sutrikimus ar nuotaikos svyravimus. Migruojantys gyvūnai, paukščiai magnetinio lauko pokyčiams yra jautresni nei žmonės, todėl gali sutrikti jų migracijos krypties orientacija. Siekiant prognozuoti magnetinių audrų dažnį ir intensyvumą, Saulė nuolatos stebima, atliekamas jos aktyvumo modeliavimas. Paprastai Saulės aktyvumo ciklas, trunkantis 11 metų, prasideda iškart po ramios Saulės fazės, kai žvaigždės paviršiuje ima daugėti dėmių, o aktyvumas pradeda didėti. Po aktyvios fazės Saulė vėl nurimsta. Ciklas nesibaigia tol, kol Saulės aktyvumas nepradeda vėl didėti. Per 11 metų nuo ciklo pradžios iki pabaigos magnetiniai Saulės poliai – šiaurinis ir pietinis – apsikeičia vietomis. Apsivertimo metu Saulės magnetiniame lauke viešpatauja tikras chaosas. Vietoj dviejų magnetinių polių Saulė gali turėti jų 2 ar 3 kartus daugiau, jie gali atsirasti bet kurioje Saulės paviršiaus vietoje.

Internetas šiais laikais yra svarbi mūsų gyvenimo ir verslo dalis. Patirtume labai daug nuostolių dingus interneto ryšiui, todėl svarstomos įvairios galimybės, kaip jį apsaugoti nuo geomagnetinių audrų. Kadangi pietinis Žemės pusrutulis patiria mažiau trikdžių dėl geomagnetinių audrų, kai kurie mokslininkai siūlo apsvarstyti galimybę perkelti interneto infrastruktūrą į pietus, pavyzdžiui, į Centrinę ir Pietų Ameriką.

Parašykite komentarą