NATO, siekdama stiprinti savo pozicijas kosminėje gynyboje, vis labiau linkusi bendradarbiauti su technologijų pradedančiosiomis įmonėmis. Tačiau, kaip pabrėžia aukšti NATO pareigūnai, pramonės sektoriui trūksta aiškumo, ko tiksliai reikės aljansui ateityje. Ši situacija apsunkina glaudesnį bendradarbiavimą dėl svarbios informacijos įslaptinimo.
Praėjusią savaitę Prancūzijoje, Tulūzos mieste, vyko pirmasis NATO kosmoso simpoziumas, kur susitiko tiek naujai įkuriamos, tiek jau įsitvirtinusios technologijos bendrovės su NATO pareigūnais. Renginio metu buvo akcentuota, kad kosmosas – tai sritis, kurioje naujovės atsiranda žaibiškai greitai ir kurios svarba tampa vis didesnė, atsižvelgiant į strateginį saugumą.
Prancūzijos bendrovė „Preligens“ demonstravo savo pažangias dirbtinio intelekto sistemas, galinčias greitai apdoroti iš palydovų gaunamus duomenis, kas leidžia realiu laiku stebėti karinius judėjimus tokiuose regionuose kaip Šiaurės Korėja, Kinija ar Rusija. Tai rodo, kad technologinės naujovės gali ženkliai prisidėti prie efektyvesnio reagavimo į potencialias grėsmes.
Nepaisant to, bendrovės, kurios nori bendradarbiauti su NATO, susiduria su didelėmis kliūtimis, nes svarbiausia informacija dažnai būna įslaptinta. Tai apsunkina ne tik bendradarbiavimą, bet ir naujų sprendimų kūrimą, kadangi neaišku, kokių technologinių sprendimų reikės ateityje.
Thomas Reignardas, „Preligens“ produktų rinkodaros vadovas, minėjo, kad bendradarbiavimas su NATO prasidėjo ne iš karto. „Kai pradėjome dirbti su NATO, nebuvo lengva. Versle nieko nėra lengva, gynyboje nieko nėra lengva,“ – teigė jis. Pasak jo, derybos su tokia didžiule organizacija kaip NATO yra sudėtingos, nes sunku pritraukti dėmesį ir kalbėtis su reikiamais asmenimis.
2019 m. NATO paskelbė, kad kosmosas tapo nauja operacine sritimi, lygiagrečiai su oro, sausumos, jūrų ir kibernetine erdve.
Parengta pagal euronews.com
Foto Artur Voznenko