Didėjant susirūpinimui dėl robotų įtakos žmonijos ateičiai, galbūt pats laikas mašinoms pradėti nerimauti dėl mūsų. Švedijos mokslininkai pristatė pirmąjį pasaulyje „gyvą kompiuterį“, pagamintą iš žmogaus smegenų audinio. Šis neįtikėtinas pasiekimas galėtų tapti raktu į pasaulinės energetikos krizės sprendimą.
Šį „gyvą kompiuterį“ sudaro 16 organoidų – laboratorijoje išaugintų smegenų ląstelių gniužulų, kurie siunčia ir priima informaciją per neuronus, veikiantys kaip įprasto kompiuterio lustai. Gyvi neuronai, naudojami šioje sistemoje, sunaudoja milijoną kartų mažiau energijos nei tradiciniai skaitmeniniai procesoriai. Mokslininkai palygino šią technologiją su geriausiais pasaulio kompiuteriais, tokiais kaip „Hewlett Packard Enterprise Frontier“. Pasirodė, kad žmogaus smegenys, veikiant tokiai pat spartos ir atminties apimčiai, sunaudoja tik nuo 10 iki 20 vatų, o kompiuteriai – 21 megavatą.
„FinalSparks“ mokslininkai, vadovaujami dr. Fredo Džordano, sukūrė šią gyvą mašiną, siekdami spręsti problemas, naudojant biologinius neuronų tinklus. Ši idėja, dažnai matoma mokslinėje fantastikoje, tapo realybe dėka jų tyrimų.
Organoidai, naudojami šioje technologijoje, yra savaime organizuotos trimatės audinių kultūros, pagamintos iš kamieninių ląstelių. Tokios kultūros gali būti sukurtos taip, kad atkartoja daugumą organo sudėtingumo arba išreiškia pasirinktus jo aspektus, pavyzdžiui, gamina tik tam tikrų tipų ląsteles.
„FinalSparks“ mini smegenys buvo sukurtos iš maždaug 10 000 gyvų neuronų, kurie buvo mokomi su dopamino dozėmis, skiriant jį kaip atlygį už teisingai atliktas užduotis. Mini smegenis supa aštuoni elektrodai, kuriais matuojamas organoidų aktyvumas, leidžiant mokslininkams stimuliuoti ir registruoti jų apdorojamus duomenis. Organoidai patalpinti mikrofluidiniame inkubatoriuje, kuris aprūpina ląsteles maistinėmis medžiagomis ir palaiko jų gyvybę.
Ląstelės šiame „gyvajame kompiuteryje“ gyvena ir miršta per 100 dienų. Nepaisant to, kad žmogaus smegenys gali veikti apie 80 metų, mokslininkai kol kas sugeba išlaikyti organoidų gyvybę tik 100 dienų. Mirusius organoidus paprasčiausiai pakeičia naujai užauginti.
„FinalSparks“ komanda pristatė smegenų kompiuterį kaip internetinę platformą, leidžiančią pasaulio mokslininkams nuotoliniu būdu atlikti eksperimentus su biologiniais neuronais in vitro. Jau trys dešimtys universitetų pareiškė norą naudotis šia platforma, skatinančia tolesnius tyrimus ir naujų sprendimų kūrimą.
Dr. Fredas Džordanas apibūdina „gyvąjį kompiuterį“ kaip „šlapiąją programinę įrangą“, nes jis yra kažkur tarp kompiuterinės techninės įrangos ir programinės įrangos. Šis unikalus derinys žada revoliucionuoti technologijų pasaulį, siūlant naujas galimybes energijos taupymo ir efektyvumo srityse.
Pagal dailymai.co.uk.
Foto Mohamed Nohassi