Mokesčių mokėjimas kriptovaliutomis: Europos perspektyva

Vilniaus naujienos

Mokesčių mokėjimas kriptovaliutomis Europoje tampa vis realesnė perspektyva, o Šveicarija šioje srityje jau pirmauja. Šiandieninėje finansų erdvėje, kur kriptovaliutos ir blokų grandinės technologija keičia tradicinių bankų peizažą, Šveicarija pasižymi išskirtinumu, leisdama gyventojams atsiskaityti mokesčius kriptovaliutomis. Tai ženklas, kad skaitmeninis turtas, įskaitant kriptovaliutas, vis labiau integruojamas į tradicinius finansinius procesus.

Kodėl tai svarbu?

Mokėjimas mokesčių kriptovaliutomis yra žingsnis link didesnio skaitmeninio turto pripažinimo ir integracijos į kasdienį gyvenimą. Tai rodo pasitikėjimą ir pasirengimą adaptuotis prie besikeičiančio finansų pasaulio, atspindėdama „arba prisitaikote, arba mirštate“ požiūrį. Europoje, kur ši tendencija įgyja pagreitį, Šveicarija atsiskleidžia kaip avangardas, o tai gali turėti ilgalaikį poveikį visam regionui.

Europos Sąjungos veiksmai

Europos Sąjunga (ES) nesėdi sudėjusi rankų – ji aktyviai rengiasi kriptovaliutų amžiui. Kriptovaliutų rinkų reglamentas (MiCAR), kuris įsigalios 2025 m. sausio 1 d., numato aiškias taisykles skaitmeninio turto naudojimui ir prekybai, rodydama ES pasiryžimą tapti kriptovaliutų reguliavimo lydere. Šis reglamentas turėtų padidinti skaidrumą, saugumą ir pasitikėjimą kriptovaliutų rinkoje. Egzistuoja ne tik daugiau kaip 13 000 kriptovaliutų, iš kurių beveik 9 000 yra aktyvios arba vertingos rinkoje, bet ir apie 420 mln. vartotojų, iš kurių 31 mln. yra Europoje.

Šveicarijos pavyzdys

Šveicarija sukūrė kriptografinėms įmonėms skirtą licencijavimo sistemą, remiantis kovos su pinigų plovimu taisyklėmis, padėdama užtikrinti operacijų skaidrumą ir saugumą. Šveicarijos Cugo kantonas yra viena judriausių vietų, kuriose knibždėte knibžda naujų kriptografinių įmonių, o gyventojai ir įmonės mokesčius gali mokėti kriptovaliutomis. Martinas Burri iš PwC Šveicarija sakė „Euronews Business“, kad pajamų mokesčiai Cugo mieste gali būti mokami su Bitcoin arba Ethereum iki 1,5 milijono Šveicarijos frankų (1,56 milijono eurų). Vis dėlto mokesčių bazė nustatoma Šveicarijos frankais, o tada konvertuojama į kriptovaliutą. Kitas pavyzdys – Lugano miestas Tičino kantone, kur rotušė neseniai išplėtė mokesčių ir savivaldybės rinkliavų, kuriuos galima mokėti kriptovaliutomis, sąrašą (jie priima Bitcoin BTC ir Tether USDT). Lugane įdiegta sistema, pagal kurią gyventojai nuskaito QR kodą ant sąskaitos faktūros ir pasirenka, kuria mobiliąja pinigine nori mokėti. Tokios priemonės neįtikėtinai naudingos kriptovaliutas išmanantiems miesto gyventojams: apie 15 % gyventojų naudoja kriptovaliutas kasdieniame gyvenime, be to, mieste yra daugiau kaip 300 parduotuvių ir vietų, kuriose galima atsiskaityti kriptovaliutomis, įskaitant restoranus.

Šveicarijos civilinė teisė tarnauja kaip dar vienas etalonas vertinant Europos reguliavimą, kurio, ekspertų teigimu, trūksta, palyginti su Šveicarijos kaimyne. Pagal Šveicarijos teisę, pervedant bitkoinus tarp asmenų, valdžios institucijos gali nustatyti nuosavybės teises ir naudos gavėjus. Be to, taisyklės reglamentuoja, kaip savo mirties atveju galite perduoti Bitcoin savo vaikams.

Ką tai reiškia vartotojams?

Mokesčių mokėjimas kriptovaliutomis ir kitos susijusios paslaugos rodo, kad kriptovaliutos tapo neatsiejama finansinių operacijų dalimi. Vartotojams tai suteikia papildomų galimybių, ypač siekiant skaidrumo ir efektyvumo. Kriptovaliutų naudojimas skatina decentralizaciją, mažina išlaidas ir užtikrina geresnę turto apsaugą.

Ateitis

Nors Europoje kriptovaliutų integracija į finansų sistemas yra neabejotina, dar reikia daug nuveikti, kad šis procesas būtų sklandus ir saugus. Šveicarijos patirtis suteikia vertingų įžvalgų, tačiau Europos Sąjungai reikės nuosekliai diegti teisines ir technines priemones, kad užtikrintų šios technologijos naudą visiems jos piliečiams. Todėl, stebint Šveicarijos pažangą ir laukiant MiCAR įsigaliojimo, Europa stovi ant kriptovaliutų integracijos slenksčio, kuris gali pakeisti finansų pasaulį, kaip mes jį pažįstame.

Apie 18 000 įmonių visame pasaulyje pradėjo jas priimti, tikėdamosi įgyti konkurencinį pranašumą.

Vis dėlto kriptovaliutų pasaulis vis dar susiduria su fragmentišku reguliavimu, nors žada transkontinentinių mokėjimų per trumpą laiką mažomis sąnaudomis privalumus.

Parengta pagal euronews.com