Mirė ,,geležinių plaučių“ žmogus

Vilniaus naujienos

Sulaukęs 78 metų mirė geležinių plaučių žmogus Paulas Alexanderis: teisininkas, kuris būdamas šešerių metų buvo paralyžiuotas po poliomielito ir 70 metų gyveno geležiniuose plaučiuose. Pasaulis neteko žmogaus, kuris nepaisant sunkių fizinių išbandymų, įkvėpė tūkstančius žmonių savo nepalaužiama dvasia ir išskirtiniais pasiekimais. Tačiau šios fizinės ribos nepakirto jo ryžto gyventi pilnavertį gyvenimą. Būdami ligoninėje gydytojai bandė priversti Polą kvėpuoti savarankiškai, išjungdami aparatą ir išstumdami jį lauk, tačiau netrukus jis imdavo mėlynuoti ir prarasdavo sąmonę. Nepaisant to, kad buvo galima naudoti modernesnius ventiliatorius, Paulius nusprendė ir toliau naudoti geležinių plaučių aparatą, nes buvo prie jo pripratęs.

Per visą savo gyvenimą Aleksandras niekada neleido prietaisui trukdyti jam siekti to, ko norėjo: keliauti lėktuvais, gyventi savarankiškai, melstis bažnyčioje, lankytis prie vandenyno ir įsimylėti.

Studijuodamas universitete Aleksandras susipažino su Kler, su kuria vėliau susižadėjo. Jis atvirai papasakojo apie tai, kaip jos motina uždraudė jam kalbėtis su dukra. Vėlesniame gyvenime Alexanderis užmezgė artimus santykius su Kathy Gaines, kuri tapo jo globėja, arba, jo žodžiais tariant, „rankomis ir kojomis“. Gaines ėmėsi padėti Aleksandrui baigus teisės studijas ir padėjo jam daugiau nei tris dešimtmečius. Aleksandras sakė, kad pora „augo kartu“, o pati Gaines dėl pirmojo tipo diabeto tapo akla. Poliomielitas yra infekcinė virusinė liga, pažeidžianti centrinės nervų sistemos kvėpavimo funkciją ir galinti sukelti raumenų silpnumą bei paralyžių. Ja užsikrečiama per užterštą vandenį ir maistą arba per sąlytį su asmeniu.Pasaulyje ši liga iš esmės išnaikinta po to, kai plačiai pradėta naudoti XX a. šeštajame dešimtmetyje pradėjus skiepyti vakcina. Šiuo metu ši liga endeminė Nigerijoje, Pakistane ir Afganistane. Indijoje poliomielitas neseniai buvo išnaikintas po maždaug 20 metų trukusios plataus masto kampanijos, kurios metu, naudojant nuolatines geriamąsias ir injekcines vakcinas, epidemija buvo sėkmingai sustabdyta.

Nepaisant sunkumų, Alexanderis pasiekė reikšmingų laimėjimų. Baigęs aukštąjį išsilavinimą, jis tapo teisininku, aistringai kovojo už neįgaliųjų teises, tapo rašytoju. Jo autobiografinė knyga „Trys minutės šuniui: Mano gyvenimas geležiniuose plaučiuose“ buvo rašyta penkerius metus, kiekvienas žodis – dėmesingai ir atkakliai, naudojant rašiklį, pritvirtintą prie burnoje laikomos lazdelės.

Paulo gyvenimas buvo kupinas iššūkių, bet ir svarbių pergalės akimirkų. Jis buvo pirmasis, kuris baigė mokyklą ir vėliau universitetą neprisijungdamas prie pamokų asmeniškai. Jo determinacija įveikti administracines kliūtis ir studijuoti teisę įrodė, kad ribos yra tik mūsų galvose.

Parengta pagal dailymail.co.uk