Mikroplastikas žmogaus sėklidėse?

Mokslas/Pasaulio naujienos/Sveikata

Neseniai atliktas tarptautinis tyrimas atskleidė nerimą keliančią tendenciją: mikroplastiko dalelės buvo rastos visose ištirtose 23 žmogaus ir 47 naminių šunų sėklidėse. Tyrimas, paskelbtas moksliniame žurnale „Toxicological Sciences“, atskleidžia, kaip plataus masto plastiko naudojimas gali turėti tiesioginį poveikį žmogaus reprodukcinei sveikatai.

Visuotinis mikroplastiko paplitimas

Mikroplastikas – tai mažesnės nei penki milimetrai plastiko dalelės, kurios, kaip rodo tyrimai, yra visur: nuo aukščiausių kalnų viršūnių iki giliausių vandenynų įdubų. Šios dalelės taip pat randamos atmosferoje ir net archeologinėse liekanose, todėl nenuostabu, kad jos pasiekė ir žmogaus bei gyvūnų vidinius organus.

Mikroplastikas ir žmogaus reprodukcija

Tyrimo duomenimis, mikroplastiko koncentracija žmogaus sėklidėse siekė net 330 mikrogramų viename grame audinio, kas yra beveik tris kartus daugiau nei šunų sėklidėse (123 mikrogramai). Daugiausiai rasta polietileno – plačiai naudojamo plastiko, kuris dažniausiai randamas pakuotėse, pavyzdžiui, plastikiniuose maišeliuose.

Tyrimo autoriai pažymi, kad nors ryšys tarp mikroplastiko ir mažėjančio spermatozoidų skaičiaus dar nėra visiškai įrodytas, preliminarūs duomenys rodo galimą susijimą. Ypač didelis dėmesys skiriamas PVC (polivinilchloridui), kuris gali išskirti chemines medžiagas, trikdančias spermatogenezę ir sukeliančias endokrininės sistemos sutrikimus.

Tarptautinė mokslininkų reakcija

Profesorius Xiaozhong Yu iš Naujosios Meksikos universiteto, vienas iš tyrimo autorių, pabrėžė, kad nors pradinė abejonė buvo didelė, gauti duomenys parodė aiškią tendenciją: „Kai pirmą kartą gavome šunims skirtus rezultatus, buvau nustebintas. Dar labiau nustebau, gavęs žmonių rezultatus.“

Ką daryti toliau?

Mokslininkai ragina imtis tolesnių tyrimų, siekiant išsiaiškinti tikslius mikroplastiko poveikio mechanizmus ir jo įtaką žmogaus sveikatai. Taip pat svarbu suvokti, kaip sumažinti šių kenksmingų dalelių patekimą į aplinką ir mūsų organizmus.

Šis tyrimas dar kartą pabrėžia, kad mūsų vartotojiško gyvenimo būdo pasekmės gali turėti gilias ir ilgalaikes įtakas ne tik aplinkai, bet ir žmogaus sveikatai. Taip pat jis skatina visuomenę ir politikus imtisveiksmų plastiko taršos mažinimo klausimu.

Parengta pagal euronews.com
Foto Christopher Vega