Meksikoje vyras mirė nuo pirmojo žmogaus susirgimo paukščių gripo H5N2 atmaina atvejo

Pasaulio naujienos/Sveikata

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pranešė, kad Meksikoje balandžio mėnesį miręs vyras tapo pirmuoju žmogumi, užsikrėtusiu paukščių gripo H5N2 atmaina. Šis atvejis mokslininkus įspėjo, kad virusas gali prisitaikyti lengviau plisti tarp žmonių.

Neaiškus užsikrėtimo šaltinis

Trečiadienį PSO teigė, kad dar neaišku, kaip vyras užsikrėtė šia viruso atmaina. „Nors šiuo atveju viruso poveikio šaltinis šiuo metu nežinomas, A(H5N2) virusai Meksikoje buvo užfiksuoti naminiams paukščiams,“ – sakoma PSO pareiškime. Mokslininkai budriai stebi viruso pokyčius, kurie gali reikšti, kad paukščių gripas prisitaiko lengviau plisti tarp žmonių.

Sveikatos apsaugos ir prevencijos priemonės

JT agentūra trečiadienį pareiškė, kad dabartinė paukščių gripo viruso rizika visiems Meksikos gyventojams yra maža. Balandžio 24 d. miręs 59 metų vyras buvo paguldytas į ligoninę, po to, kai pradėjo karščiuoti, pasunkėjo kvėpavimas, viduriuoti, pykinti ir jausti bendrą diskomfortą, pranešė PSO.

Meksikos sveikatos apsaugos ministerija trečiadienį paskelbtame pareiškime pridūrė, kad kol kas nėra jokių įrodymų, jog miręs vyras užsikrėtė paukščių gripu nuo žmogaus žmogui, ir kad jis jau anksčiau turėjo keletą sveikatos sutrikimų. Pasak ministerijos, visų su juo kontaktavusių žmonių testai buvo neigiami.

Protrūkiai ir jų pasekmės

Kovo mėnesį Meksikos vyriausybė pranešė apie A(H5N2) protrūkį atskiroje šeimoje vakarinėje Mičoakano valstijoje, tačiau tuomet teigė, kad tai nekelia pavojaus nei toli esantiems komerciniams ūkiams, nei žmonių sveikatai. Po balandžio mėnesio mirties Meksikos valdžios institucijos patvirtino viruso buvimą ir pranešė apie šį atvejį PSO, teigė agentūra.

Kovo mėnesį netoliese esančiose Meksikos dalyse buvo užfiksuoti trys H5N2 protrūkiai naminiuose paukščiuose, tačiau valdžios institucijoms nepavyko rasti ryšio. Mokslininkai teigė, kad atvejis Meksikoje nesusijęs su kitos paukščių gripo atmainos – H5N1 – protrūkiu Jungtinėse Valstijose, kuriuo iki šiol užsikrėtė trys pieno ūkių darbuotojai.

Mokslininkų perspėjimai ir tyrimai

Johnso Hopkinso universiteto gripo ekspertas Andrew Pekoszas sakė, kad nuo 1997 m. H5 virusai nuolat pasižymi didesniu polinkiu užkrėsti žinduolius nei bet kuris kitas paukščių gripo virusas. „Taigi tai ir toliau skambina įspėjamuoju varpu, kad turėtume labai budriai stebėti šias infekcijas, nes kiekvienas išplitimas yra galimybė tam virusui bandyti sukaupti mutacijas, dėl kurių jis geriau užkrečia žmones“, – sakė jis.

Paukščių gripo atvejų jau nustatyta žinduolių, tokių kaip ruoniai, meškėnai, meškos ir galvijai, tarpe, visų pirma dėl kontakto su užsikrėtusiais paukščiais. Gegužės mėnesį Australija pranešė apie pirmąjį žmogaus užsikrėtimo A(H5N1) virusu atvejį, pažymėdama, kad nėra jokių perdavimo požymių. Tačiau Viktorijos valstijos ūkiuose nustatyta daugiau H7 paukščių gripo atvejų.

Parengta pagal theguardian.com
Foto Vincent Ghilione