Masinė klastočių sulaikymo operacija prie ES sienose: 1,3 mln. padirbtų prekių iš Turkijos ir Kinijos

Europos naujienos

Bulgarija ir Portugalija, bendradarbiaudamos su Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra „Frontex“, įgyvendino plataus masto operaciją prieš suklastotų prekių platinimą ES išorinėse sienose. Per vos 11 dienų sulaikyta daugiau kaip 1,3 mln. padirbtų produktų.

Suklastotų gaminių kontrabanda tęsiasi iš daugelio pasaulio šalių, tačiau šios operacijos metu didžiausias dėmesys buvo skiriamas prekėms iš Turkijos ir Kinijos. Bendras šių šalių indėlis sudarė 90 proc. visų konfiskuotų klastočių, su Turkija priešakyje, teikianti 61 proc., o Kinija – 29 proc. Šie skaičiai parodo, kaip svarbu yra stiprinti muitinės kontrolės veiksmus šiose rizikos srityse.

Tarp pavojingų gaminių, kuriuos sulaikė saugumo tarnybos, buvo rasta nelegalių pesticidų, tabako, vaistų, žaislų ir netgi automobilių dalių. Tai ypač nerimą kelianti tendencija, nes tokie produktai gali tiesiogiai pakenkti vartotojų sveikatai ir saugumui. Ypač didelį susirūpinimą kelia pesticidai, kurių naudojimas žemės ūkyje ne tik kelia grėsmę vartotojų sveikatai, bet ir daro žalą aplinkai.

Lietuvoje, pagal „CropLife Lietuva“ duomenis, nelegalių pesticidų rinka sudaro iki 23 proc. Tai rodo, kad šalyje ši problema yra ypač rimta. Valdžios institucijų įgyvendinamos priemonės ir teisės aktų pakeitimai, numatantys griežtesnes bausmes už nelegalią prekybą, turėtų padėti mažinti šią neigiamą tendenciją.

Operacijos metu taip pat buvo konfiskuotos suklastotos pakuotės ir etiketės, rodo organizuoto nusikalstamumo įsitraukimą į šį procesą. Tai parodo, kad klastotės nėra tik ekonominė problema, bet ir rimtas socialinis ir teisinis iššūkis, reikalaujantis koordinuotų nacionalinių ir tarptautinių veiksmų.

Pagal Žilviną Bružą/UAB Integrity PR
Foto Sander Sammy