Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) neseniai panaikino Migracijos departamento sprendimą, pagal kurį 75 metų Rusijos pilietei Valentinos Vatutinai, gyvenančiai Panevėžyje, buvo grėsmė būti deportuotai atgal į Rusiją. Šis sprendimas buvo atšauktas po apeliacijos, kurioje teisėjai iškėlė klausimų dėl departamento veiksmų teisėtumo ir proporcingumo.
Vatutina, kuri anksčiau vadovavo Rusų kultūros centrui Panevėžyje, atsidūrė konfliktinėje situacijoje su Migracijos departamentu, pildydama formalius dokumentus. Ji atsisakė atsakyti į klausimus apie savo požiūrį į Rusijos karinius veiksmus Ukrainoje ir teisėtumą dėl Krymo priklausomybės, teigdama, kad nėra politikė ir tokie sprendimai neturėtų būti jos atsakomybė.
LVAT, vadovaudamasis bylos medžiaga, pažymėjo, kad Migracijos departamentas nepakankamai išnagrinėjo faktines aplinkybes, kurios yra būtinos sprendžiant leidimo nuolat gyventi Lietuvoje pakeitimą. Be to, teismas pabrėžė, kad kiekviena situacija turi būti vertinama individualiai ir bet kokie apribojimai turi atitikti proporcingumo principą.
Apeliacijos teismo teisėjų kolegija, kurią sudarė Ričardas Piličiauskas, Veslava Ruskan ir Arūnas Dirvonis, taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad Migracijos departamentas nesurinko visos reikalingos informacijos apie Vatutinos ekonominius ryšius, pensijas, turtą ir šeimos narius, gyvenančius tiek Lietuvoje, tiek Rusijoje. Kritikuojamas ir nepakankamas departamento atliktas pareiškėjos buvimo Lietuvoje patikrinimas.
Nutartyje teigiama, kad sprendimas panaikinti leidimą nuolat gyventi ir svarstymai dėl deportacijos nebuvo proporcingi, atsižvelgiant į Vatutinos individualią situaciją ir jos gyvenimo aplinkybes. Šis teismo sprendimas dar kartą įtvirtina teisinį principą, kad viešoji valdžia privalo motyvuoti savo sprendimus, remiantis objektyviais ir išsamiais duomenimis.
Parengta pagal lrytas.lt
Foto Elena Mozhvilo