Lietuvos narystės NATO dvidešimtmečio minėjimas Seime

Vilniaus naujienos

Kovo 28 d., ketvirtadienį, nuo 10 val. Seimo posėdyje bus minima Lietuvos Respublikos narystės Šiaurės Atlanto sutarties organizacijoje (NATO) 20-mečio sukaktis. Tai žymi reikšmingą etapą Lietuvos užsienio ir saugumo politikoje, atspindintį du dešimtmečius trukusią sėkmingą integraciją į Vakarų saugumo struktūras.

Šventinio minėjimo metu kalbės aukšti valstybės ir tarptautinės politikos veikėjai: Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, 1999–2003 m. NATO Generalinis Sekretorius Lordas Džordžas Robertsonas (kalbės nuotoliniu būdu), NATO pajėgų integravimo vieneto Lietuvoje vadas pulkininkas Peteris Nielsenas, Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas bei Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininko pirmasis pavaduotojas Oleksandras Kornijenka (taip pat nuotoliniu būdu).

Visuomenė galės stebėti minėjimą tiesiogiai per Seimo svetainę, televizijos programą „Seimas – tiesiogiai“ ir Seimo „Facebook“ bei „YouTube“ socialinių tinklų paskyras, suteikiant galimybę plačiajai auditorijai iš arčiau susipažinti su Lietuvos NATO kelio ypatumais.

Šis jubiliejus primena apie 1994 m. sausio 4 d., kai tuometinis Lietuvos Respublikos Prezidentas Algirdas Mykolas Brazauskas kreipėsi į NATO Generalinį Sekretorių Manfredą Wernerį su oficialiu prašymu priimti Lietuvą į NATO. Šis žingsnis, pagrįstas parlamentinių partijų konsensusu, nulėmė Lietuvos užsienio politikos kryptį ateinantiems metams.

Po intensyvių diplomatinės veiklos metų, 2002 m. lapkričio 21 d. Prahoje NATO viršūnių susitikime Lietuva kartu su šešiomis kitomis valstybėmis buvo pakviesta pradėti narystės derybas. Šis procesas įgavo galutinį pavidalą 2004 m. kovo 29 d., kai Lietuva oficialiai tapo NATO nare, įteikdama ratifikacinius raštus JAV Valstybės Sekretoriui Colinui Powellui Vašingtone.

Narystė NATO ne tik pakeitė Lietuvos geopolitinę padėtį, bet ir sustiprino jos saugumo garantijas, simbolizuodama ilgalaikį įsipareigojimą šalies gynybai ir stabilumui regione. Dvidešimtmečio jubiliejus yra proga atminimui ir įvertinimui, kaip Lietuva, būdama NATO dalis, prisideda prie kolektyvinės gynybos ir tarptautinio saugumo.
Parengta pagal lrs.lt