Latvija svarsto galimybę plėtoti branduolinę energetiką

Vilniaus naujienos

Tik 10 km. šalia Lietuvos gali atsirasti dar viena atominė elektrinė. Latvijos klimato ir energetikos ministerija (KEM) pateikė ataskaitą, kurioje išnagrinėtos galimybės šalyje plėtoti branduolinę energetiką, siekiant sumažinti priklausomybę nuo importuojamos elektros energijos. Ataskaitoje paminėtos šešios potencialios vietos Latvijoje, kur ateityje galėtų būti pastatytas mažasis branduolinis reaktorius. Viena iš siūlomų vietų yra netoli Raznos ežero, esančio šalies rytuose Raznos nacionaliniame parke, kas sukėlė audrą socialiniuose tinkluose.

Ši vieta yra žinoma kaip natūralus ir rekreatyvinis regionas, todėl gyventojai ir aplinkosaugos grupės išreiškė susirūpinimą dėl potencialios ekologinės žalos ir branduolinės saugos.

Nepaisant viešojo nepasitenkinimo, KEM pabrėžė, kad dar nėra priimti jokie konkretūs sprendimai ir kad būsimo tyrimo metu bus toliau nagrinėjama branduolinės energetikos plėtra Latvijoje. Klimato ir energetikos ministras Kasparas Melnis pažymėjo, kad diskusijose naudojamas žemėlapis yra senas ir sukurtas daugiau nei prieš dešimtmetį, kai geopolitinė situacija buvo visiškai kitokia.

Vienas iš svarstomų variantų yra bendradarbiavimas su Estija branduolinės energetikos srityje. Tai leistų abiem šalims pasidalyti infrastruktūros ir ekspertizės išlaidas, taip pat užtikrinti geresnį regioninį saugumą ir energetikos nepriklausomybę. KEM akcentuoja, kad atominės elektrinės statyba Latvijoje yra ilgalaikis projektas, kurio įgyvendinimas gali užtrukti kelis dešimtmečius.

Atominės elektrinės statybai prireiktų daugiau nei milijardo eurų, taip pat konkrečių specialistų paruošimo. Tai susiję ne tik su didžiulėmis finansinėmis išlaidomis, viršijančiomis milijardą eurų, bet ir su būtinybe parengti reikiamus specialistus. Be to, ministerija pabrėžia, kad šiuolaikinės branduolinės technologijos skiriasi nuo sovietmečio analogų tiek galia, tiek saugumu.

Latvijos svarstymai dėl branduolinės energetikos atspindi didesnius regiono energetikos saugumo ir nepriklausomybės iššūkius.

Parengta pagal technologijos.lt