Kodėl Lietuvoje skylinėja stogų čerpės?

Vilniaus naujienos

Pastebėta, kad Lietuvoje skylinėja ir byra keraminės stogų čerpes. Ar taip yra tik Lietuvoje? Ar kitose Europos šalyse čerpės neskylinėja? Kaip teisingai pasirinkti stogo čerpes, kad jos labiausiai tiktų lietuviškiems orams?

Keraminių čerpių gamyba atrodo labai paprasta ir žinoma iš senovės – čerpės gaminamos iš molio ir smėlio mišinio, vandens, degamos oro ir ugnies pagalba. Stogų dangos keraminės čerpės tai visiškai natūralus, ekologiškai švarus produktas. Bet kodėl, vienų gamintojų čerpės suskylinėja po 10 – 15 metų, kitų laikosi nepakitę 50 ir daugiau metu? Nibra čerpių ilgaamžiškumo paslaptis glūdi molyje, iš kurio jos pagamintos ir gamybos technologijoje.

Didžiausia problema Lietuvos klimate yra dažna temperatūrų kaita: būna sezonų, kai oro temperatūra svyruoja nuo – 5 °C iki + 5 °C daug kartų per žiemos sezoną. Standartas keraminėms čerpėms EN1304 reikalauja, kad čerpės atlaikytų ne mažiau, kaip 150 šilumos/šalčio ciklų. Pagal hidrometeorologijos centro duomenis, šilumos/šalčio ciklų skaičius per metus sudaro apie 200 kartų, kitaip tariant 100 šilumos/šalčio ciklų. Kaip tik tie šalčio ciklai ir yra pagrindinė stogo čerpių dangos įrimo priežastis. Stogui tai ypač aktualu, nes įsivaizduokime, kad dalis stogo apsnigta, o dalį šildo saulė, tai labai didelio vidinio įtempimo zona medžiagoje. Ilgainiui tokie procesai tiesiog ardo čerpes. Žinoma, kad kuo daugiau čerpė įgeria vandens, tuo didesnė įrimo rizika. Apie tai pardavėjai nutyli, dar dažniau sako, kad tai nereikšmingas rodiklis. Įdomumo dėlei pasakysiu, kad čerpės kurios įgeria daugiau kaip 8% vandens yra laidžios vandeniui. Tokių čerpių glazūra trūkinėja prarasdama savo estetiką ir funkciją.

Dabar, kai didelę dalį stogo kainos sudaro montavimo darbų kaina, kai įvairių čerpinių stogų dangų gamintojų kvadratinio metro kaina svyruoja apie 15 – 20 EUR/m2, apsimoka rinktis ilgaamžiškesnes čerpes. Žmonės statosi namus, ima paskolas 30 – čiai metų ir nori, kad jų namų stogai būtų ilgaamžiai. Rekomenduojama rinktis čerpes, kurioms suteiktas sertifikatas, atitinkantis Europos statybos reglamentų reikalavimus.

aut. Nerijus Bakasėnas