Kas bus su Donaldu Trumpu: nuosprendis ir politinė audra

Pasaulio naujienos

Donaldas Trumpas, pirmasis buvęs JAV prezidentas, kuris buvo nuteistas pagal baudžiamuosius kaltinimus, ryžtingai reaguoja į sprendimą, pabrėždamas savo įsitikinimą, kad teismo procesas Niujorke, kuriame jis buvo pripažintas kaltu dėl pinigų už tylėjimą, yra politiškai motyvuotas. Trumpas, kalbėdamas Niujorke esančiame „Trump Tower“, teigė, kad procesas buvo „apgavystė“ ir „suklastotas“, ir įspėjo savo šalininkus apie potencialų pavojaus, kuris gresia bet kam.

Buvęs prezidentas kritikavo byloje dalyvavusius prokurorus ir teisėją, teigdamas, be jokių įrodymų, kad JAV prezidento Joe Bideno administracija turėjo įtakos jo baudžiamajam persekiojimui. „Visa tai daro J. Bidenas ir jo žmonės,“ – sakė Trumpas, nepateikdamas jokių įrodymų. Jis pridūrė, kad ketina apskųsti nuosprendį, nors kol kas neaišku, kokį teisinį kursą jis pasirinks.

Teismo procesas, kuris vyko Niujorke, sulaukė didelio visuomenės dėmesio. Manhatano apygardos prokuratūra teigė, kad Trumpas klastojo verslo dokumentus siekdamas nuslėpti išmokas savo buvusiam advokatui Michaelui Cohenui, kuris mokėjo „tylos pinigus“ suaugusiųjų filmų žvaigždei Stormy Daniels. Prokurorai tvirtino, kad Trumpas siekė „apgauti balsuojančią visuomenę“, taip pažeisdamas Niujorko valstijos įstatymus.

Artėjant JAV prezidento rinkimams, kurie vyks 2024 m., Trumpo nuteisimas gali turėti didelės įtakos jo kampanijai. Trumpas, kuris lapkričio 5 d. varžysis su demokratų prezidentu Joe Bidenu, anksčiau yra tvirtinęs, kad byla yra dalis pastangų sužlugdyti jo perrinkimo kampaniją. Tačiau žurnalistai ir teisės ekspertai pabrėžia, kad J. Bidenas neturi tiesioginio ryšio su Niujorko apygardos prokuratūra ir negalėjo įsikišti į teismo procesą.

Po nuosprendžio paskelbimo, D. Trumpo sąjungininkai ir aukščiausi Respublikonų partijos nariai susivienijo aplink buvusį prezidentą. Jo sūnus Donaldas Trumpas jaunesnysis savo elektroniniame laiške tėvą pavadino „politiniu kaliniu“, o Trumpo 2024 m. rinkimų kampanija paskelbė, kad vienos dienos aukų suma pasiekė rekordinius 34,8 mln. JAV dolerių. Respublikonų partijos lyderiai, įskaitant griežtai konservatyvų Atstovų Rūmų pirmininką Mike’ą Johnsoną, palaikė Trumpą, vėlgi be įrodymų teigdami, kad jo nuteisimą lėmė politizuota teismų sistema.

Parengta pagal aljazeera.com
Foto Jon Tyson