Išpuolis prieš Navalno bendražygį Vilniuje

Vilniaus naujienos

Vilniuje, antradienio vakarą, įvyko sukrečiantis išpuolis prieš žinomą Rusijos opozicionierių Leonidą Volkovą, kuris buvo artimiausias mirusio aktyvisto Aleksejaus Navalno bendražygis. Kaip tvirtina vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, situacija yra vertinama rimtai, tačiau ramiai – tarnybos dirba savo darbą, pradėtas ikiteisminis tyrimas, tikrinamos įvairios įvykio versijos. Tyrimą perėmė Kriminalinės policijos biuras. Tikrai metamos didžiulės pajėgos – tiek analitiniai gebėjimai, tiek fiziniai pajėgumai. Šiuo metu, ir naktį, ir iškart po įvykio, atliekami labai platūs ikiteisminio tyrimo veiksmai. Policijos vadas taip pat ragino neskubėti užpuolimo vertinti kaip sumažėjusios saugumo situacijos šalyje, nes tai – vienetinis atvejis.

Primenama, kad incidentas įvyko vėlai vakare, kai Volkovą, buvusį Navalno štabo tinklo vadovą, jo paties automobilyje užpuolė nežinomi asmenys. Lietuvos policija patvirtino incidentą. Užpuolimas įvyko kovo 12 d., apie 22 val. 06 min. Vilniaus Žuvėdrų gatvėje, prie Volkovo namų. Užpuolikai šiuo metu yra nesulaikyti.

Pagal „The Insider“ pranešimą, užpuolikai plaktuku išdaužė Volkovo automobilio langą, į akis jam papurškė ašarinių dujų ir pradėjo daužyti plaktuku. Nepaisant fizinio smurto, Volkovui pavyko pabėgti ir jis namuose sulaukė policijos bei greitosios pagalbos. Šio išpuolio liudininkas, Navalno bendražygis Ivanas Ždanovas, socialinėje žiniasklaidoje pasidalijo incidento padarinių nuotraukomis, kuriose matyti, kad Volkovui buvo sužalota galva ir kraujuoja koja. Greitosios pagalbos medikai Volkovą skubiai išvežė į ligoninę, kur jam buvo suteikta būtina medicininė pagalba ir vėliau leista gydytis namuose.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis socialinėje žiniasklaidoje išreiškė šoką ir pasipiktinimą dėl šio smurto akto. Jis pabrėžė, kad atsakingos institucijos dirba ir kad nusikaltėliai turės atsakyti už savo veiksmus.

Nepaisant šiurpaus išpuolio, L. Volkovas kreipėsi į savo sekėjus socialinėje žiniasklaidoje, pranešdamas, kad jau yra namuose ir jaučiasi gerai. Jis patvirtino, kad buvo užpultas prie savo namų ir pažadėjo toliau dirbti bei nepasiduoti. Volkovas taip pat perdavė linkėjimus Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, demonstruodamas savo nepalaužiamą dvasią.

Prieš šį išpuolį L. Volkovas „Meduza“ portalui kalbėjo apie didėjančias grėsmes, su kuriomis susiduria Navalno komandos nariai, ir minėjo, kad jie peržiūri saugumo protokolus. Įvykiai atskleidžia, kokia pavojinga gali būti politinė veikla ir kaip režimai gali persekioti opozicijos narius net užsienio šalyse.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė Dovilė Šakalienė pabrėžė, kad nors tikroji užpuolimo priežastis dar nėra aiški, tai gali būti Kremliaus režimo darbas, atsižvelgiant į anksčiau įvykdytus panašaus pobūdžio išpuolius. Šakalienės komentaras atspindi bendrąjį nerimą dėl politinių persekiojimų ir smurto prieš opoziciją, vykstančių visame pasaulyje.

Šis išpuolis įvyko likus kelioms dienoms iki svarbių Rusijos prezidento rinkimų, o Navalno komandos organizuojama akcija „Vidurdienis prieš Putiną“ siekia suvienyti balsuoti prieš Putiną ketinančius Rusijos piliečius. Ši situacija atkreipia dėmesį į politinių opozicionierių padėtį Rusijoje ir už jos ribų, bei rodo, kad jų saugumas yra nuolatiniame pavojuje.

Incidentas atspindi didesnę problematiką susijusią su politinių opozicionierių persekiojimu ir žmogaus teisių pažeidimais ne tik Rusijoje, bet ir tarptautiniu mastu. Tai yra rimtas signalas tarptautinei bendruomenei apie politinio smurto ir bauginimo taktikas, naudojamas siekiant nutildyti opoziciją ir kritikus.

Parengta pagal lrytas.lt