Irano išpuolis ir grasinimai

Pasaulio naujienos

Pastaruoju metu tarptautinė bendruomenė stebi įtampą Artimuosiuose Rytuose, kur Iranas surengė didelį dronų ir raketų išpuolį prieš Izraelį. Ši ataka yra vienas iš rečiausių ir masiškiausių incidentų regione, sukeldama rimtus saugumo klausimus ir diplomatines įtampas.
Izraelio gynybos pajėgos (IDF) praneša, kad Iranas paleido apie 170 sprogstamųjų dronų ir 30 sparnuotųjų raketų į Izraelio teritoriją. Ataka įvyko po to, kai Iranas apkaltino Izraelį už balandžio 1 d. įvykdytą išpuolį prieš Irano ambasados Damaske konsulinį skyrių, per kurį žuvo keli aukšto rango Irano kariniai pareigūnai.
Irano Islamo revoliucinės gvardijos korpusas (IRGC) atsakomybę už ataką prisiėmė kaip reakciją į minėtą incidentą Damaske. Tai rodo, kad incidentas galėjo būti planuotas kaip atsakomasis veiksmas, nepaisant JAV perspėjimų Iranui nesiimti veiksmų prieš Izraelį.
Nors dauguma dronų ir raketų buvo sėkmingai perimtos dėl Izraelio modernių oro gynybos sistemų, IDF pranešė apie nedidelius infrastruktūros pažeidimus ir vieną sunkiai sužeistą 10 metų mergaitę dėl šrapnelio. Atsakomieji veiksmai ir toliau vyksta, o IDF ir sąjungininkai, įskaitant JAV, Didžiąją Britaniją ir Prancūziją, teikia palaikymą.
Pasaulio lyderiai skubiai reagavo į situaciją. JAV prezidentas Joe Bidenas ir Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pabrėžė savo šalių įsipareigojimą apsaugoti Izraelį. Taip pat griežti pasmerkimai buvo išreikšti Jungtinės Karalystės ir kitų šalių atstovų.
Ankstyvą sekmadienio rytą aukštas Izraelio šaltinis televizijai „Channel 12“ sakė, kad šalis planuoja „rimtą atsaką“ į Irano dronų salvę.
Sekmadienio rytą B. Netanyahu tviteryje parašė: „Mes perėmėme. Mes atrėmėme. Kartu mes nugalėsime.“
Irano užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad Teheranas „nedvejodamas“ imsis „tolesnių gynybos priemonių“, kad „apsaugotų savo teisėtus interesus nuo bet kokios karinės agresijos“. Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Rišas Sunakas sakė, kad „griežčiausiai pasmerkė Irano režimo neapgalvotą išpuolį prieš Izraelį“.
Prie jo pasmerkimo prisidėjo užsienio reikalų sekretorius lordas Cameronas, gynybos sekretorius Grantas Shappsas ir leiboristų lyderis seras Keiras Starmeris.
Saudo Arabija taip pat paragino visas šalis laikytis „aukščiausio lygio“ santūrumo ir apsaugoti regioną bei jo žmones nuo karo pavojaus, o JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas taip pat paragino laikytis „didžiausio santūrumo“. J. Hagari savo pareiškime teigė, kad Didžioji Britanija, JAV ir Prancūzija ėmėsi paramos veiksmų.
Naujausia informacija apie Artimuosius rytus: Iranas grasina „daug didesniu“ išpuoliu prieš Izraelį, jei šis atsakys į raketų ir dronų atakas.
Pagal skynews.com
Foto Valentin Salja