„GAUDEAMUS“ GRĮŽTA Į VILNIŲ IR ŽADA STAIGMENŲ

Vilniaus naujienos

Baltijos šalių studentai netrukus rinksis į Vilnių. Studentus iš Estijos, Latvijos ir Lietuvos suburs ,,Gaudeamus“ šventė, o Vilniaus žiūrovai galės mėgautis įspūdingomis chorinės muzikos, liaudies šokių, pučiamųjų ir liaudies instrumentų muzikos renginiais. Vieno spalvingiausių dainų ir šokių švenčių tradicijos renginių kulminacija įvyks birželio 19 d. Vilniaus Kalnų parke. Nemokamame koncerte estų, latvių lietuvių ir ukrainiečių kalbomis nuskambės kreipimasis į viso pasaulio studentus saugoti ir mylėti savo žemę, būti laisviems, kovoti už savo ateitį ir kurti taikų pasaulį. Ši šventė išskirtinė tuo, kad joje pirmą kartą dalyvaus studentai, gimę trečiąjį tūkstantmetį, todėl renginys pavadintas „Karta 3000“. 1988 m., kai „Gaudeamus“ irgi vyko Vilniuje, renginyje „prasprogo“ Dainuojanti revoliucija, skambėjo Baltijos šalių himnai (kurių oficialiai programoje neturėjo būti) ir plevėsavo paskubom naktimis pasiūtos trispalvės – tik po mėnesio Vingio parke įvyko pirmasis Sąjūdžio suvažiavimas. Kadangi studentai visada yra smalsūs, inovatyvūs, linkę į įvairius eksperimentus, išmaniąsias technologijas, „Walk15“ programėlėje sukurtas 3,5 km ilgio maršrutas, apimantis visas renginių vietas ir organizatorių būstinę – einant juo galima susipažinti ir su Vilniumi, ir su „Gaudeamus“ festivaliu, sužinoti daugiau informacijos apie renginio dalyvius, istoriją, organizatorius, baigiamojo koncerto programą.

Trečiojo tūkstantmečio kartai svarbi ir ekologinė tema – šiemet nebebus spausdinamos programos, dalyviai ir žiūrovai turės galimybę į išmaniuosius telefonus atsisiųsti programėles, nufotografavę QR kodą. Visi renginiai – nemokami (į juos bus kviečiami ir karo pabėgėliai iš Ukrainos), tiesiogiai transliuojami per LRT ir „Facebook“, nors, kaip per spaudos konferenciją teigė viena šventės dalyvių, atlikėja ir kompozitorė Raminta Naujanytė-Bjelle, tokį renginį stebėti per ekraną būtų didelė nuodėmė. Ši šventė paprastai rengiama vasarą, nuo birželio vidurio iki liepos pirmosios. Pastaraisiais metais „Gaudeamus“ Lietuvoje ir Estijoje vyko Joninių savaitgaliais. Šį kartą organizatoriai teigia stengęsi parinkti tokią datą, kad studentams spėtų pasibaigti sesija ir dar neprasidėtų vasaros atostogos, darbai, mainų programos.

Lietuviai vieninteliai Baltijos šalyse turi dainų ir šokių ansamblius, kurie yra ir aukštosiose mokyklose. Paprastai „Gaudeamus“ šventėse jų šokėjai šokdavo kartu su kitais šokių kolektyvais, o chorai ir orkestrai turėdavo atskirą koncertą. Svarstyta, ar vėl elgtis taip pat, ar integruoti šį žanrą į baigiamąjį koncertą – kolektyvų vadovų iniciatyva laimėjo antrasis variantas. Studentų dainų ir šokių šventėse dalyvauja chorai, tautinių šokių kolektyvai, dainų ir šokių ansambliai, pučiamųjų instrumentų orkestrai.

Birželio 18 d. chorai pakvies į koncertą Šv. Jonų bažnyčioje, pučiamųjų instrumentų orkestrai koncertuos Rotušės aikštėje.

Birželio 19 d. 17 val. baigiamajame koncerte Kalnų parke dalyvaus visų žanrų studentų kolektyvai. Laukiama atvykstant 750 studentų iš Estijos ir 950 – iš Latvijos. Iš viso šventėje dalyvaus 3000 atlikėjų. Iš kitų miestų ir šalių į Vilnių atvykę dalyviai apsigyvens Lietuvos parodų ir kongresų centre  „Litexpo“, kuris laikinai taps studentų miesteliu.

Parašykite komentarą