Europos Sąjunga sudaro rekordinę partnerystės sutartį už 7,4 mlrd. eurų su Egiptu

Vilniaus naujienos

Europos Sąjunga (ES) žengė dar vieną svarbų žingsnį mažinant neteisėtą migraciją ir stiprindama ekonominius santykius su Šiaurės Afrikos šalimis, pasirašydama visapusiškos partnerystės sutartį su Egiptu. Ši 7,4 mlrd. eurų vertės sutartis gerokai viršija ankstesnes ES sudarytas sutartis su Tunisu ir Mauritanija, demonstruodama didėjančią strateginę partnerystę tarp Europos ir Egipto.

Ši sutartis, pasirašyta savaitgalį, apima ne tik ekonominius, bet ir migracijos valdymo aspektus, atsižvelgiant į Egipto strateginę padėtį ir svarbą regione. Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pabrėžė, jog Egiptas yra neatsiejama regiono dalis ir svarbus partneris stabilumui užtikrinti.

Egiptas, patiriantis ekonominę krizę, paskelbė apie ketvirtąją paskolą iš Tarptautinio valiutos fondo, o ES partnerystė teikia šaliai finansinę paramą, siekiant padėti stabilizuoti ekonominę padėtį ir mažinti nelegalios migracijos srautus. Partnerystė apima 5 mlrd. eurų lengvatinių paskolų ir 1,8 mlrd. eurų investicijų atsinaujinančiajai energijai bei skaitmeniniam ryšiui.

Šios sutarties migracijos valdymo dalis numato 200 mln. eurų asignavimus kovai su neteisėtu žmonių gabenimu ir prekyba žmonėmis, taip pat įtraukia papildomas negrąžintinas dotacijas, siekiant bendro 600 mln. eurų paketo.

Šiame kontekste Europos Sąjungos įsipareigojimas stiprinti ekonomiką laikomas esminiu migracijos kontrolei, nes stabilus Egiptas gali sumažinti gyventojų poreikį ieškoti geresnio gyvenimo užsienyje. Tačiau šis požiūris sulaukia kritikos, susijusios su žmogaus teisių situacija šalyje. Nors ES deklaruoja, kad žmogaus teisės lieka svarbi šios partnerystės dalis, kritikai ragina griežtai susieti išmokas su teisinės valstybės principų laikymusi.

Partnerystės sudarymas atspindi Europos siekį rasti bendrus sprendimus migracijos klausimais, tačiau išlieka abejonių dėl šios sutarties poveikio žmogaus teisėms ir padėčiai regione. Kadangi Egiptas tapo tranzito šalimi ne tik egiptiečiams, bet ir kitų Afrikos Kyšulio šalių pabėgėliams, ES partnerystė su šia šalimi yra strateginis, bet kartu ir prieštaringai vertinamas žingsnis.
Parengta pagal euronews.com

Photo by Adrian Dascal