Ekstremalios treniruotės ir ilgaamžiškumas: koks ryšys?

Mokslas/Naudinga

Naujausi moksliniai tyrimai atskleidžia, kad žmonės, kurie geba įveikti mylią (1,6 km) per mažiau nei keturias minutes, gali tikėtis ilgesnio gyvenimo, nei įprasta, ir tai kelia abejones dėl anksčiau vyravusios nuomonės, kad ekstremalus fizinis krūvis gali būti žalingas širdžiai.

Ką naujo atskleidė tyrimas?

Alberto universiteto (Kanada) mokslininkas su komanda atliko išsamų tyrimą, kuriame analizavo 200 sportininkų, nubėgusių mylią greičiau nei per keturias minutes, gyvenimo duomenis. Tyrėjai atrinko duomenis apie sportininkus, gimusius tarp 1928 ir 1955 metų, įskaitant ir pirmąjį žmogų, nubėgusį mylią per mažiau nei keturias minutes – britų neurologą ir bėgiką Rogerį Bannisterį.

Tyrimo rezultatai

Iš 60 mirusių bėgikų, jų vidutinė gyvenimo trukmė siekė 73 metus, o išgyvenusių – 77 metus. Šie rezultatai parodė, kad ekstremalios treniruotės, kaip bėgimas greitesnis nei 4 minutės mylios tempu, gali padėti žmonėms ne tik gyventi ilgiau, bet ir prieštarauja ankstesniems įsitikinimams apie žalingą intensyvaus fizinio krūvio poveikį širdžiai.

Intensyvių treniruočių poveikis širdžiai

Nors buvo manoma, kad intensyvus fizinis krūvis gali pakenkti sveikos širdies veiklai, mokslininkai pastebi, kad per ekstremalias treniruotes išsiskiriantys tam tikri baltymai, rodantys galimą širdies pažeidimą, neatmeta teigiamo ilgalaikio poveikio sveikatai. Tyrimas patvirtina, kad, nepaisant trumpalaikio streso širdžiai, ilgalaikiai fizinio aktyvumo naudos aspektai gali būti reikšmingesni.

Svarba sveikatai

Tyrimo rezultatai pabrėžia, kad nors reikia atsargiai vertinti ekstremalaus krūvio poveikį, reguliarus ir tikslingas fizinis aktyvumas yra svarbus širdies sveikatai ir bendram ilgaamžiškumui. Sportininkų, kurie pasiekia aukštas fizinio našumo ribas, gyvenimo trukmė rodo, kad sugebėjimas įveikti didelius iššūkius gali turėti teigiamą poveikį bendrai gyvenimo kokybei ir trukmei.

Šis tyrimas atveria naujas diskusijas apie ekstremalaus fizinio aktyvumo naudą ir rizikas, kartu skatindamas tolesnius mokslinius tyrimus šioje srityje, siekiant geriau suprasti, kaip fizinis krūvis veikia žmogaus organizmą ir jo senėjimo procesus.

Parengta pagal newscientist.com
Foto Clique Images