Egzistuoja atskira genetinė Alzheimerio ligos forma?

Mokslas/Naudinga

Neseniai atliktas tyrimas, kurio rezultatai paskelbti prestižiniame moksliniame žurnale „Nature Medicine“, atskleidžia, jog asmenys, turintys dvi APOE4 geno kopijas, yra ypač linkę patirti Alzheimerio ligos simptomus, taip pat anksčiau susidurti su šios ligos pradžia. Ši išvada gali rodyti, kad egzistuoja atskira genetinė Alzheimerio ligos forma.

Geno APOE4 vaidmuo Alzheimerio ligoje

Alzheimerio liga, kuri yra dažniausiai pasitaikanti demencijos forma, veikia milijonus žmonių visame pasaulyje, ypač vyresnio amžiaus asmenis. Mokslininkai jau seniai žinojo, kad APOE4 genas yra vienas iš rizikos veiksnių šiai ligai, tačiau naujasis tyrimas suteikia dar gilesnį supratimą apie jo poveikį.

Daktaras Chuanas Fortea iš Sant Pau mokslinių tyrimų instituto Barselonoje (Ispanija) ir jo komanda analizavo duomenis iš daugiau nei 10 000 žmonių, dalyvavusių Alzheimerio ligos tyrimuose JAV ir Europoje, bei 3 297 paaukotų smegenų mėginius. Jų tyrimai atskleidė, kad žmonės, turintys dvi APOE4 geno kopijas, nuo 55 metų amžiaus pradeda kaupti didesnius amiloido kiekius smegenyse, kurie yra susiję su Alzheimerio liga.

Ankstyvosios ligos simptomai ir genetinis paveldėjimas

Tyrimas taip pat parodė, kad šie asmenys anksčiau nei kiti pradeda patirti Alzheimerio ligos simptomus, paprastai apie 65 metų amžių, o ne įprastai 70-aisiais ar 80-aisiais, kaip tai būna su kitais APOE geno variantais. Ši informacija rodo, kad dvigubų APOE4 nešiotojų atveju gali būti kalbama apie šeiminę Alzheimerio ligos formą.

Genetinio tyrimo svarba ir būsimi gydymo būdai

Nacionalinio senėjimo instituto daktaras Eliezeris Masliah pabrėžė, kad šie atradimai yra labai svarbūs tolesnei mokslinių tyrimų krypčiai, siekiant sukurti gydymą, nukreiptą būtent į APOE4 geną. Tai gali apimti genų terapiją arba specialiai šiam geno variantui skirtus vaistus.

Be to, tyrimo bendraautorė daktarė Reisa Sperling iš Brighamo ir moterų ligoninės Bostone, priklausančios Harvardui, įspėja, kad nors šie atradimai yra ženklūs, svarbu nesukelti panikos. Ji pažymi, kad ne visi asmenys, turintys šeimose Alzheimerio ligos atvejų, turėtų skubėti darytis genetinius tyrimus, nes APOE4 dubliuota forma nėra dažniausia ligos atvejų priežastis.

Šis tyrimas atveria naujas galimybes suprasti ir galbūt ateityje efektyviau gydyti Alzheimerio ligą, ypač tuos atvejus, kurie genetiškai susiję su APOE4 variantu.

Parengta pagal euronews.com
Foto Rad Cyrus