Didžiausi rinkimai pasaulyje – 5 dalykai, ką reikia žinoti

Pasaulio naujienos

Tik nusileidus į Indijos sostinės oro uostą Naujojo Delio kvapai iškart pradeda skverbtis į lėktuvo saloną. Smogas ir degintų šiukšlių kvapas primena atvykus į vieną iš labiausiai užterštų miestų pasaulyje.

Atvykus į Indiją pirmą kartą, mano vakarietiškas protas automatiškai pradeda kritiškai vertinti aplinką – kilimus oro uosto koridoriuose, automobilių keliamą triukšmą ar šiukšlių krūvas miesto gatvėse. Tačiau po truputį vidinis kritikas atsipalaiduoja ir aš pradedu priimti Indiją tokią, kokia ji yra. O čia yra visko ir čia šiuo metu vyksta didžiausi rinkimai pasaulyje.

Ką apie juos verta žinoti?

Didžiausi demokratiniai rinkimai istorijoje

Tai yra didžiausi demokratiniai rinkimai žmonijos istorijoje. Dar niekada vienuose vienos šalies rinkimuose nėra galėję balsuoti tiek žmonių. Skaičiuojama, kad Indija visai neseniai aplenkė Kiniją ir šiuo metu yra daugiausia gyventojų turinti valstybė. Beveik milijardas Indijos piliečių arba maždaug kas aštuntas pasaulio gyventojas šiomis savaitėmis iki pat birželio 1 d. turi teisę balsuoti Indijos parlamento rinkimuose. Tai didesnis žmonių skaičius nei visos Europos Sąjungos, Amerikos, Meksikos ir Kanados populiacijos kartu sudėjus. Indijos vyriausiosios rinkimų komisijos vadovas apie šį milžinišką logistinį iššūkį kalba taip: „Mūsų komandos nueis kiekvieną papildomą mylią, kad pasiektų kiekvieną rinkėją, nesvarbu, ar jis būtų džiunglėse, ar snieguotuose kalnuose. Keliausime ant žirgų, dramblių, mulų ar sraigtasparnių. Mes pasieksime visus.“ Mūsų rinkimų komisija Lietuvoje turbūt džiaugiasi, kad čia su žirgais rinkėjų ieškoti nereikia. Pats Indijos rinkėjų skaičius ir šalies infrastruktūra kelia didžiulius logistinius iššūkius sklandžiai rinkimų eigai.

Prognozuojama Modžio partijos pergalė

Nepaisant opozicijos susivienijimo, visos prognozės rodo, kad rinkimus laimės dabartinio Indijos premjero Modžio hinduistų nacionalistų partija. Sėkmės atveju 73-ejų Modis po dešimties metų valdžioje galės toliau vadovauti dar penkerius metus. Istoriškai Indijai tai itin retas atvejis, kad premjeras liktų trims kadencijoms iš eilės.

Modis vertinamas kontroversiškai

Premjeras Modis vertinamas kontroversiškai. Jo gerbėjai pabrėžia ekonominę valstybės pažangą. Indija šiuo metu yra sparčiausiai auganti pasaulio ekonomika. Pernai pagal bendrąjį vidaus produktą ji aplenkė Jungtinę Karalystę ir tapo penkta pagal dydį ekonomika pasaulyje. Prognozuojama, kad ateinančiais metais Indija gali pralenkti Japoniją ir Vokietiją. Visgi Modžio kritikai atkreipia dėmesį, kad ekonominė gerovė yra telkiama elito rankose, o socialinė nelygybė išlieka didžiulė. Modis taip pat kritikuojamas už propaguojamą hinduistinį nacionalizmą, kuris išstumia mažumas ir keičia pasaulietinę šalies kultūrą.Varanasio mieste religija taip pat yra komercija, ir čia Modi taip pat pasiekė savo. 2014 m. – tais metais, kai Modi pirmą kartą varžėsi ir laimėjo Varanasio rinkimuose bei tapo ministru pirmininku – miestą aplankė 5,5 mln. lankytojų. 2023 m. šis skaičius siekė 54 milijonus – beveik dešimt kartų daugiau. 2018 m. Modi Varanasio mieste prie Gango upės atidarė upių uostą.

Socioekonominės problemos rinkimų centre

Pagrindinės temos, dominuojančios rinkimų debatuose, yra socioekonominės problemos. Ypač jaunimo nedarbas, kurio lygis yra vienas aukščiausių pasaulyje. Be to, Indijos identitetas, hinduistų ir musulmonų santykiai tapo jautria ir skaldančia tema. Tuo tarpu Rusijos karas Ukrainoje paminimas nebent debatų paraštėse, Indijai laikantis neutralumo pozicijos ir vengiant tiesioginės kritikos Rusijai.

Rinkimų rezultatai svarbūs pasaulio demokratijoms

Šių rinkimų rezultatai bus svarbūs viso pasaulio demokratijoms. Tyrimų centras „Freedom House“ atkreipia dėmesį į Indijos antidemokratines tendencijas, susijusias su žiniasklaidos ir religijos laisve bei vyriausybės kritikų persekiojimu. Premjerui Modžiui vėl laimėjus rinkimus, esminis klausimas yra, kuria kryptimi toliau žygiuos Indija, o su ja ir didžiausia pasaulyje demokratija.

Pagal aljazeera.com
Foto indiantoday.com