Dar vienas mokestis „už orą“

Lietuvos naujienos

Finansų ministrė Gintarė Skaistė pristatė siūlymus dėl nekilnojamojo turto įvedimo visiems gyventojams be išimties, net ir pirmam būstui. Ministrė pažymėjo, jog didinant savivaldybių skolinimosi galimybes, joms reikalingi ir tvarūs pajamų šaltiniai, todėl siūloma visas iš NT mokesčio surinktas lėšas pervesti į atitinkamų savivaldybių biudžetus. Nekilnojamojo turto mokestis už pagrindinį gyvenamąjį būstą bus siejamas su deklaruota gyvenamąja vieta ir apmokestinamas progresyviais tarifais, atsižvelgiant į būsto mokestinę vertę, nustatytą masinio vertinimo būdu. Ministrė G. Skaistė pateikė pavyzdį kokia suma galėtų susidaryti už metus Vilniaus Fabijoniškėse turimas 50 kv. m. būstas, kurio mokestinė vertė siektų apie 55,8 tūkst. eurų, būtų apmokestintas 16,7 euro per metus, o pavyzdžiui, Kalvarijos miesto centre 50 kv. m. senos statybos – 4-5 eurais per metus, brangesnis turtas, pavyzdžiui 177 tūkst. eurų vertės butas Vilniaus senamiestyje, sudarytų 110,89 eurų mokestį per metus.

Ministrė Gintarė Skaistė pažymi, kad lėšos iš mokesčio surinkimo priklausys nuo savivaldybių pasirinktų tarifų. Jeigu savivaldybėms pritaikius minimalų tarifą už antrą ir paskesnį būstą, bendras mokesčio surinkimas siektų maždaug 25 mln. eurų, o taikant maksimalius tarifus – maždaug 100 mln. eurų. Nekilnojamojo turto mokesčio deklaracijas, su apskaičiuotu mokesčiu kiekvienam gyventojui, parengs Valstybinė mokesčių inspekcija ir gyventojui tereiks patvirtinti ar nurodyti duomenys teisingi.

Ministrė atkreipia dėmesį, kad įstatymų projektai teikiami derinimui su visuomene, pastabų iš socialinių partnerių ir suinteresuotų visuomenės grupių laukiama iki birželio 10 dienos.

Priėmus įstatymų pakeitimus Seime, gyventojus pirmosios nekilnojamojo turto mokesčio deklaracijos pasiektų 2025 metų kovo 1 dieną.

Parašykite komentarą