Buvęs parolimpietis, sprinteris Johnas McFallas kartu su Europos kosmoso agentūra (ESA) vykdo pionierinį projektą, siekiant išsiaiškinti, ar žmonės su fizine negalia gali gyventi ir dirbti kosmose. Šis projektas – naujas žingsnis, kuris galėtų pakeisti astronautų atrankos standartus.
Johnas McFallas, kuris dėl motociklo avarijos neteko dalies kojos, yra pirmasis fizinę negalią turintis kandidatas astronautų programoje. Jis pasidalino savo patirtimi ir iššūkiais, su kuriais susidūrė treniruotėse, ypač dalyvaudamas intensyviose fizinių gebėjimų testuose. Vienas iš jų – milžiniškoje centrifugoje atliekamas testas, kuris imituoja ekstremalias gravitacines jėgas, kylančias paleidžiant raketą.
„Šiandien mes ketiname pasiekti maždaug 6 G, tai yra šešis kartus didesnę už gravitacijos jėgą, kuri atkartoja tai, kas būtų Sojuzo kapsulėje įskrendant į atmosferą“, – paaiškino Johnas, pabrėždamas, kad tokio tipo treniruotės reikalauja ne tik fizinio, bet ir psichologinio pasirengimo.
Jo dalyvavimas ne tik padeda atlikti mokslinius tyrimus, bet ir inspiruoja peržiūrėti astronautų atrankos kriterijus. ESA skrydžio chirurgė Maybrit Kuypers pabrėžė, jog tai pirmas kartas, kai jie turi galimybę stebėti amputuotos kojos poveikį ekstremaliose sąlygose, ypač atsižvelgiant į kraujotaką.
Johnas, persikėlęs iš Jungtinės Karalystės į Europos astronautų centrą Kelne, Vokietijoje, moko ne tik save, bet ir mokslininkus, kaip adaptuoti erdvėlaivius, skafandrus ir protezus, kad kosmose galėtų dirbti įvairių fizinės būklės žmonės.
Projektas taip pat apima bėgimo antigravitaciniu takeliu bandymus, kurie padeda išlaikyti fizinę formą, būtiną raumenų masės ir kaulų tankio išsaugojimui kosmose. „Pastebėjau, kad ašmenys yra per standūs“, – apie savo bėgimo ašmenis kalbėjo Johnas, išdėstydamas būtinybę tobulinti įrangą atitinkamai prisitaikant prie nesvarumo sąlygų.
ESA vadovas Frankas De Winne pažymėjo, kad šis projektas yra ne tik technologinis iššūkis, bet ir socialinės integracijos aspektas: „Manome, kad tai puiki galimybė, nes turime daug puikių talentų – žmonių, turinčių negalią, kaip, pavyzdžiui, Johnas.“
Projektas rodo, kad kosminės misijos ateityje gali būti kur kas įvairesnės, o kosmosas – prieinamas visiems žmonėms, nepriklausomai nuo jų fizinės būklės. Sekantys Johno pažangą, pabrėžia, kad jo dalyvavimas astronautų mokymuose gali tapti istoriniu įvykiu, keičiančiu požiūrį į žmones su negalia ir jų galimybes.
Parengta pagal bbc.com
Foto ESA/Novespace