Armėnija ir Azerbaidžanas pasiekė „istorinį“ susitarimą dėl kaimų grąžinimo

Pasaulio naujienos

Armėnija ir Azerbaidžanas, ilgametės priešininkės, kurios konfliktavo dėl teritorijų po Sovietų Sąjungos žlugimo, nusprendė žengti didelį žingsnį taikos link. Šalys susitarė dėl kelių kaimų, esančių netoli bendros sienos, grąžinimo Azerbaidžanui. Tai laikoma svarbiu posūkiu siekiant ilgalaikės taikos.

Azerbaidžano užsienio reikalų ministerijos atstovas Aykhanas Hajizada šį susitarimą pavadino „ilgai lauktu istoriniu įvykiu“. Armėnijos valstybinė naujienų agentūra citavo ministro pirmininko Nikolo Pašiniano biurą, teigiantį, kad šis žingsnis sumažina sienų nustatymo ir saugumo susijusią riziką Armėnijai.

Šios gyvenvietės yra strategiškai svarbios, nors ir apleistos, nes yra netoli svarbaus Armėnijos greitkelio, jungiančio šalį su Gruzija ir vedančio iki dujotiekio iš Rusijos.

Susitarimas dėl kaimų grąžinimo buvo pasiektas per abiejų šalių pasienyje vykusį susitikimą, kuriame dalyvavo jų ministrų pirmininkų pavaduotojai. Aptarti klausimai apėmė sienos nustatymą palei Azerbaidžano Gazacho provinciją ir konkretų kelių kaimų perdavimą.

Azerbaidžanas šiuos kaimus norėjo susigrąžinti kaip taikos susitarimo sąlygą, siekiant užbaigti ilgai trunkantį konfliktą, kurio centre buvo Kalnų Karabacho regionas. Po rugsėjį įvykusio Azerbaidžano puolimo, kurio metu buvo siekiama atgauti kontrolę Kalnų Karabache, padėtis regione smarkiai pasikeitė.

Po 2020 m. vykusio didelio konflikto tarp Armėnijos ir Azerbaidžano, Rusija Kalnų Karabache dislokavo taikdarius. Vis dėlto, šią savaitę buvo paskelbta apie jų išvedimą, kas rodo geopolitinius pokyčius regione.

Rusija, patirianti spaudimą dėl įvykių Ukrainoje, rizikuoja prarasti įtaką Kaukazo regione. Tuo pat metu, Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga ragina Armėniją ir Azerbaidžaną sudaryti taikos susitarimą, kuris galėtų užtikrinti ilgalaikę stabilumą ir saugumą regione.

Šis susitarimas tampa svarbiu žingsniu abiejų šalių dialoge ir rodo galimybę pasiekti ilgalaikį konflikto sprendimą, kuris atneštų taiką ir stabilumą šiame geopolitiškai svarbiame regione.
Pagal aljazeera.com
Foto Arthur Harutyunyan