Ar VMI įgis teisę automatiškai nurašyti lėšas iš skolininkų sąskaitų?

Lietuvos naujienos

Trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitetas spręs, ar suteikti Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) teisę automatiškai nurašyti lėšas iš skolininkų sąskaitų ir jomis padengti laiku nesumokėtus įsiskolinimus valstybei, dažniausiai įvairias baudas.

Šiuo metu VMI turi teisę išieškoti tik nesumokėtus mokesčius iš fizinių asmenų ir įmonių. Tačiau, kaip BNS pranešė komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė, antstoliai nenori prarasti dalies klientų, todėl priešinasi šiam pasiūlymui. „Jie labai bando išsaugoti tą savo grietinėlę, kad tik VMI negalėtų nusirašinėti administracinių baudų“, – teigė M. Lingė.

Pasak jo, skolininkai, kurie pamiršta sumokėti baudas, patekę į antstolių rankas, turi sumokėti dešimtimis kartų daugiau dėl didelių administracinių išlaidų. Todėl VMI suteikus daugiau teisių, skolų išieškojimo procesas taptų efektyvesnis – skolos būtų susigrąžinamos greičiau, o administracinė našta sumažėtų, nes nereikėtų dalies skolų perduoti antstoliams. Tai leistų veikti vieno langelio principu – baudas administruotų viena institucija, VMI.

Nors Vyriausybės strateginės analizės centras (STRATA) dėl laiko stokos nepateikė išvados, komitetas sulaukė vertinimų iš Mykolo Romerio universiteto Teisės mokyklos ir Vilniaus universiteto. Vienoje išvadoje teigiama, kad nėra objektyvių pagrindimo aplinkybių, kodėl daugiau nei 20 metų galiojantis priverstinio vykdymo proceso modelis turi būti keičiamas. Kita išvada akcentuoja, kad VMI nepavykus išieškoti skolos, vykdomoji byla, jei ji pripažįstama neperspektyvia, vis tiek būtų perduodama antstoliams.

Lietuvos antstolių rūmų prezidiumo pirmininkas Irmantas Gaidelis BNS informavo, kad administracinės teisės pažeidėjai sudaro apie 40–45 proc. visų skolininkų ir net apie 80–90 proc. valstybės skolininkų. Policijos duomenimis, kelių eismo taisyklių pažeidėjai pernai sausį–lapkritį sumokėjo tik 16 proc. jiems skirtų baudų.

Šis sprendimas turės didelę įtaką tiek skolų valstybei išieškojimo procesui, tiek antstolių veiklai. Jei komitetas pritars siūlymui, VMI galės greičiau ir efektyviau išieškoti nesumokėtas baudas, tačiau tai gali reikšti mažesnes pajamas antstoliams.

Pagal Sniegę Balčiūnaitę