Ar M.Majauskas bus pašalintas iš rinkimų? Vieša korupcija?

Vilniaus naujienos

LRT paskelbus, kad iš konservatorių partijos dėl palaikymo PVM lengvatai pašalintas ir į Vilniaus merus kandidatuojantis Mykolas Majauskas sulaukė verslo atstovų finansinės paramos, buvę jo kolegos ragina tuo susidomėti teisėsaugos institucijas.

Kaip antradienį skelbė LRT RADIJAS, M. Majauskas dėl palaikymo ilgesnei PVM lengvatai maitinimo sektoriui buvo išmestas iš partijos, o dabar šio verslo atstovai finansuoja Vilniaus mero posto siekiančio politiko rinkimų kampaniją. LRT RADIJUI pats M. Majauskas tvirtino, kad taip verslininkai ne siekia atsidėkoti už jiems palankius sprendimus, o tiesiog išreiškia jam pasitikėjimą.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) internetiniame puslapyje nurodoma, jog iš viso M. Majauskas rinkimų kampanijai yra surinkęs daugiau nei 45 tūkst. eurų. Iš jų 6 tūkst. eurų jam paaukojo Aurelijus Jasevičius – prekės ženklą „iLunch“ valdančios bendrovės „Inovatyvūs restoranai“ įkūrėjas ir direktorius.

M. Majausko rinkimų kampanijai aukoja ir „Amber Food“ grupės, kurios akcininku anksčiau buvo ir Kauno meras Visvaldas Matijošaitis, darbuotojai. Ši bendrovė valdo tokias kavines, kaip „Charlie Pizza“ ir „Katpėdėlė“. 2 tūkst. eurų M. Majauskui paaukojo grupės Transporto ir statybų skyriaus vadovas Stanislovas Andrijauskas, o 3 tūkst. eurų – grupės rinkodaros vadovė Lina Nikonovaitė.

Į tokią žinią netruko sureaguoti buvę M. Majausko bendražygiai konservatoriai. Anksčiau Vyriausiojoje rinkimų komisijoje (VRK) dirbęs ir neseniai viceministro pareigas palikęs Vilius Semeška teigė manantis, kad tai yra politinė korupcija ir neteisėtas rinkimų kampanijos finansavimas.

„Inicijuoji, rengi ir balsuoji už įstatymą, palankų vienai siaurai verslo grupei. Susiję to verslo grupės asmenys tave remia tūkstantinėmis sumomis rinkimuose. Korupcija? Neteisėtas rinkimų kampanijos finansavimas? Mano nuomone – TAIP!

Įrodyti nebūtų lengva, bet įmanoma, ypač jei tyrime kokybiškai dalyvautų kompetentingos tarnybos.

Galimas šalinimas iš rinkimų už šiurkštų pažeidimą ir baudžiamoji byla, manyčiau. Bet čia galbūt JAV, mūsų teisinėje sistemoje tokie procesai trunka metų metus, norėčiau klysti“, – socialiniame tinkle dėstė V. Semeška.

Kitas konservatorius Kęstutis Masiulis taip pat socialiniame tinkle rašė, kad į tokią situaciją turėtų sureaguoti ir VRK, ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).

„Mykolui Majauskui maitinimo tinklų savininkai ir vadovai neša po 30 rinkiminių „sidabrinių“. Jiems ir jų remiamam politikui tai neatrodo korupcija, tik teisingas „otkatas“ už valstybės iždo sąskaita gautą pridėtinį pelną.

Ar neturėjo žaibiškai sureaguoti STT arba VRK? Korupcija nebūtinai yra įteikiama kupiūromis vokelyje.

Majauskas aktyviai veikė, kad patuštintų valstybės biudžetą, kitaip tariant visų mūsų pajamas, bet papildė kišenes tų, kurie jam dabar grąžina atgal“, – tvirtino K. Masiulis.

M. Majauskas: suprantu, kad vyksta rinkimai

Pats M. Majauskas komentare, kurį raštu perdavė portalui LRT.lt, sakė ant bendražygių nepykstantis. Politikas rašė suprantantis, kad vyksta rinkimai ir stengiamasi laimėti visais būdais, kartais bandant įtraukti ir specialiąsias tarnybas.

„Atrodo gal kiek desperatiškai, bet nekreipiu į tai dėmesio. Džiaugiuosi, jog vis daugiau skirtingų žmonių remia mano rinkimų kampaniją, įskaitant ir žinomus žmones, tokius kaip Virgilijus Alekna, kurio paramą taip pat labai vertinu.

Jaučiu paramos suaktyvėjimą pasirodžius „Baltijos tyrimų“ duomenims, kuriais remiantis esu vienintelis kandidatas, galintis įveikti poną Zuoką. Šiandien sąskaitoje turime surinkę daugiau kaip 46 tūkst. eurų ir iki rinkimų šią sumą tikiuosi dar padvigubinti“, – komentavo M. Majauskas.

Jis rašė, kad atėjo metas žmonėms, nebijantiems imtis asmeninės atsakomybės, kurie nesislepia už partijų struktūrų ir geba sprendimus priimti savarankiškai.

VRK ketina aptarti verslo atstovų M. Majauskui skirtą paramą: nusižengimų kol kas nematyti

Vis tik panašu, kad raginimai atsakingų institucijų kol kas nepasiekė, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) teigia oficialių kreipimųsi negavusi.

„Specialiųjų tyrimų tarnyba nėra gavusi kreipimųsi dėl šios situacijos. Tačiau STT nuolat savo iniciatyva stebi viešojoje erdvėje pateikiamą informaciją ir ją vertina. Kalbant apie šią situaciją, kol kas viešojoje erdvėje nėra duomenų, kurie būtų pagrindas pradėti ikiteisminį tyrimą“, – Eltą patikino STT Komunikacijos skyriaus viršininkė Renata Keblienė.

VRK oficialių kreipimųsi neregistravo, tačiau situaciją ketina aptarti per posėdį: nusižengimų kol kas nematyti

Nors, Eltos žiniomis, VRK klausimų dėl verslo atstovų paramos M. Majauskui sulaukė, tačiau VRK atstovė spaudai Indrė Ramanavičienė informavo, kad oficialių kreipimųsi nėra registruota.

„Šiuo metu Vyriausioji rinkimų komisija nėra gavusi jokio skundo, susijusio su kandidato į Vilniaus miesto merus Mykolo Majausko finansinėmis aukomis ar aukotojais“, – Eltą patikino I. Ramanavičienė.

„Rinkimų kodeksas numato, kad politinės kampanijos dalyvio iždininkas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo aukos gavimo dienos Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje paskelbia aukotojo vardą, pavardę, politinės kampanijos dalyvį, kuriam auka skirta, jeigu aukotojas jį yra nurodęs, aukos gavimo datą ir aukos vertę, mažų aukų sumas, neišskiriant aukotojų, taip pat aukotojams grąžintas ar nepriimtas aukas“, – priduriama VRK komentare.

VRM pirmininkė Jolanta Petkevičienė užsimena, kad viešojoje erdvėje paskelbtą informaciją ir susidariusią situaciją ketinama aptarti per ketvirtadienį vyksiantį Vyriausiosios rinkimų komisijos posėdį.

„Rytoj Vyriausioji rinkimų komisija turi posėdį, tai tikiuosi, kad po pagrindinių darbotvarkės klausimų aptarsime ir šitą situaciją. Bet tiesiog dabar greitai pasižiūrėjus į duomenis, kurie yra skelbiami VRK interneto svetainėje, pagal Rinkimų kodeksą viskas yra tvarkingai paskelbta“, – teigė J. Petkevičienė.

VRK pirmininkė pažymi, kad komisijos nariai ketvirtadienį turėtų nuspręsti, ar klausimą verta nagrinėti.

„Nusižengimų kol kas nematyti, bet manau, pasitarę komisijos nariai galės nuspręsti, ar pradėti šio klausimo nagrinėjimą, ar visgi palikti stebėsenai“, – pridūrė ji.

LRT paskelbus, kad iš konservatorių partijos dėl palaikymo PVM lengvatai pašalintas ir į Vilniaus merus kandidatuojantis Mykolas Majauskas sulaukė verslo atstovų finansinės paramos, buvę jo kolegos ragina tuo susidomėti teisėsaugos institucijas.

Rinkimų kodekso nuostatų nepažeidžia

„Transparency international“ Lietuvos skyriaus laikinoji vadovė Ingrida Kalinauskienė portalui LRT.lt kalbėjo, kad įstatymų M. Majausko gauta parama nepažeidžia, Rinkimų kodeksas tokią paramą kandidatui leidžia.

„Pagal Rinkimų kodeksą, fiziniai asmenys gali paremti pasirinkto politiko politinę rinkimų kampaniją. Klausimas visgi, kiek informacijos turime apie tai, kas ir ką remia.

Ši istorija galėtų būti puiki pokalbio pradžia, kadangi aktualus yra ne tik pono Majausko klausimas, bet ir kitų politikų. Kol kas informacijos tiek apie gautas aukas, tiek apie kitus kandidatų duomenis, pavyzdžiui, interesų deklaracijas, turto deklaracijas, turime labai mažai, o rinkimai jau tikrai ne už kalnų“, – komentavo I. Kalinauskienė.

Ji sakė besitikinti, kad artimiausiu metu tiek VRK, tiek patys kandidatai praskleis tamsos šydą ir leis rinkėjams matyti bendresnį vaizdą, daryti palyginimus ir geriau suprasti, kokie interesai slypi už vieno ar kito politiko.