Afganistanas: paauglės mergaitės neviltyje, nes Talibanas ir toliau draudžia lankyti mokyklą

Vilniaus naujienos

Afganistane, kur Talibanas ir toliau draudžia mergaitėms lankyti mokyklą, paauglės išgyvena neviltį ir psichologinį nuosmukį, apibūdindamos savo būseną kaip „psichiškai mirusias“. Nuo draudimo įsigaliojimo praėjo daugiau nei 900 dienų, o pažadai apie galimą grąžinimą į mokyklų suolus, priklausantį nuo „islamiškos“ mokymo programos sukūrimo, iki šiol neištesėti. Paauglės mergaitės, tokios kaip Habiba, Mahtab ir Tamana, kurios anksčiau dalijosi savo vilčių ir svajonių istorijomis su BBC, dabar patiria didžiulį nusivylimą ir liūdesį, nes jų švietimo kelias ir toliau blokuojamas.

Situacija yra ypač sunki, atsižvelgiant į tai, kad šis draudimas palietė apie 1,4 mln. afganistaniečių mergaičių. Unicef duomenys atskleidžia švietimo krizės mastą šalyje, kur švietimas mergaitėms tapo neįmanomas dėl griežtų Talibano taisyklių. Neoficialios anglų kalbos pamokos ir internetinis mokymasis, nors ir suteikia nedidelę paguodą, negali pakeisti pilnavertės mokyklinės aplinkos. Be to, šeimos, susiduriančios su ekonominiais iššūkiais, neretai laiko mergaičių švietimą antraeilės svarbos klausimu. Vienos mergaitės, Zainab, tėvas bandė išvykti iš Afganistano, bet kol kas nesėkmingai. Oficialiai vienintelė Zainab galimybė – mokytis vyriausybės kontroliuojamose religinėse mokyklose (madrasose), o to šeima nenori. Kol kas ji lanko anglų kalbos pamokas, kurios tyliai vyksta jos kaimynystėje – vieną iš daugelio pamokų, kurios per pastaruosius kelerius metus tyliai atsirado nepaisydamos draudimo. Mergaitės taip pat galėjo tęsti mokslus internetu arba žiūrėdamos programas, pavyzdžiui, BBC Dars – švietimo programą Afganistano vaikams, įskaitant 11-16 metų mergaites, kurioms uždrausta lankyti mokyklą, kurią Jungtinės Tautos praėjusiais metais pavadino „gelbėjimosi ratu“.

Tačiau draudimas įgyti vidurinį išsilavinimą toli gražu nėra vienintelis pokytis, su kuriuo susidūria šios mergaitės. 2022 m. gruodį moterims buvo pasakyta, kad jos nebegali studijuoti universitete. Tada buvo priimtos taisyklės, ribojančios, kaip toli moteris gali keliauti be vyro giminaičio, kaip jos gali rengtis, kokius darbus gali dirbti ir net draudimas lankytis vietiniuose parkuose.Nepaisant pažadų ir tarptautinės bendruomenės spaudimo, Talibanas ir toliau riboja moterų ir mergaičių teises, draudžiant joms ne tik lankyti mokyklą, bet ir universitetus, taip pat nustatant griežtas taisykles dėl darbo, aprangos ir viešųjų erdvių lankymo. Tai rodo, kad Talibanas nesiruošia keisti savo pozicijos dėl moterų ir mergaičių švietimo, nepaisant visuomenės pasipriešinimo ir tarptautinės bendruomenės raginimų.

„Amnesty International“ regioninės kampanijos vadovė Samira Hamidi pažymi, kad nors slaptos mokyklos ir internetinis švietimas teikia tam tikrą viltį, tokios iniciatyvos nepakankamai sprendžia esminę problemą – milijonų mergaičių teisę į švietimą. Ji ragina tarptautinę bendruomenę imtis veiksmų prieš Talibano režimą ir teikti plačią paramą švietimui visame Afganistane.

Nors kai kurios mergaitės, pavyzdžiui, Habiba, išlaiko viltį dėl švietimo ateities, kitos, kaip Tamana, skeptiškai vertina bet kokias permainas esamoje politinėje situacijoje. Jos istorijos atskleidžia skaudžią realybę Afganistane, kurioje mergaitės ir moterys vis dar kovoja už savo pagrindines žmogaus teises ir galimybę siekti išsilavinimo.
Parengta pagal bbc.com