91 metų vyras įėjo į istoriją ir tapo pirmuoju pacientu Anglijoje, kuriam buvo implantuota dirbtinė ragena

Mokslas/Pasaulio naujienos

91 metų Sesilius Farli (Cecil Farley) iš Chobhamo, įėjo į istoriją kaip pirmasis pacientas Anglijoje, kuriam buvo implantuota dirbtinė ragena. Po metų laukimo regėjimą gelbstinčios operacijos, jis tapo novatoriškos medicinos procedūros pradininku.

Sesilius iš pradžių buvo atlikta žmogaus ragenos persodinimo operacija, tačiau po nesėkmės jo chirurgas pasiūlė jam praleisti eilę ir naudoti dirbtinę rageną. Šis sprendimas buvo itin svarbus atsižvelgiant į mažėjantį žmonių donorų skaičių ir visuomenės nuogąstavimus dėl akies audinių donorystės.

Per pastaruosius metus ragenos transplantacijų skaičius sumažėjo beveik 40 proc., nors kitų organų donorų operacijų skaičius išaugo nuo 2020 m., kai buvo įvestos „atsisakymo“ transplantacijos taisyklės. Todėl dirbtinės ragenos gali tapti svarbia alternatyva pacientams, kuriems gresia aklumas.

Implantas, prilyginamas kontaktiniam lęšiui, chirurginiu būdu pritvirtinamas prie akies vienu dygsniu ir įdedamas su dujų burbuliuku. Sesilius Farli yra vienas iš 200 žmonių visame pasaulyje, kuriems taikomas šis gydymas. Jo regėjimas po vasario mėnesį atliktos operacijos pamažu gerėja.

„Po 63 santuokos metų vis dar matau savo žmoną, mes galime gyventi įprastai ir gyventi kaip įmanoma geriau,“ sakė Sesilius, kuris su savo žmona Elizabeta (Elizabeth) gali toliau džiaugtis gyvenimu. „Kai akys tinkamai veikia, gyvenimas tampa visavertiškesnis – nesupranti, koks tai silpnumas, kol tau tai neatsitinka.“

Farli beveik 15 metų kentėjo nuo dešinės akies problemų ir buvo praradęs regėjimą ta akimi. Dabar, po operacijos, jis vėl mato. „Mano regėjimas labai pasikeitė. Jis buvo labai neryškus, negalėjau atskirti veido. Dabar su juo matau geriau, kuo ryškesnė šviesa, tuo geriau. Tai vyksta lėtai – jie sakė, kad tai gali užtrukti iki metų,“ – pridūrė jis.

Ragena yra skaidrus išorinis sluoksnis akies obuolio priekyje, kuris gali būti pažeistas dėl sužalojimo ar ligos, dėl ko sumažėja jos skaidrumas ar keičiasi forma, trukdydama šviesai pasiekti tinklainę ir sukeldama regėjimo sutrikimus. Ragenos transplantacija siekiama pagerinti regėjimą, sumažinti skausmą ar gydyti sunkią infekciją ar pažeidimą.

Parengta pagal dailymail.co.uk
Foto v2osk