Debesis sveria apie milijoną tonų. Paprastai debesies tūris yra apie 1 km3, o tankis – apie 1,003 kg/m3, t. y. maždaug 0,4 proc. mažesnis už jį supančio oro tankį (todėl debesys gali plūduriuoti).
Į žirafas žaibas trenkia 30 kartų dažniau nei į žmones. Tiesa, 1996-2010 m. užfiksuoti tik penki mirtini žaibo smūgiai į žirafas. Tačiau, atsižvelgiant į tai, kad per šį laikotarpį šios rūšies žirafų populiacija tesiekė 140 000, tūkstančiui žirafų kasmet tenka apie 0,003 mirtinų žaibo smūgių. Tai yra 30 kartų daugiau nei atitinkamas žmonių mirtingumo rodiklis.
Identiški dvyniai neturi vienodų pirštų atspaudų. Galų gale dėl savo nusikaltimų negalite kaltinti savo dvynio. Taip yra todėl, kad aplinkos veiksniai vystantis gimdoje (bambagyslės ilgis, padėtis gimdoje ir pirštų augimo greitis) turi įtakos jūsų pirštų atspaudams.
Žemės sukimosi greitis kinta. Iš tikrųjų jis lėtėja. Tai reiškia, kad per šimtmetį dienos ilgis vidutiniškai pailgėja maždaug 1,8 sekundės. Prieš 600 milijonų metų diena trukdavo tik 21 valandą.
Jūsų smegenys nuolat valgo pačios save. Šis procesas vadinamas fagocitozės procesu, kai ląstelės apgaubia mažesnes ląsteles ar molekules ir jas suvalgo, kad pašalintų iš sistemos. Nesijaudinkite! Fagocitozė nėra kenksminga, o iš tikrųjų padeda išsaugoti jūsų pilkąją medžiagą.
Didžiausias aptiktas suakmenėjęs dinozaurų išmatų gabalas yra daugiau kaip 30 cm ilgio ir daugiau kaip dviejų litrų tūrio. Manoma, kad tai Tyrannosaurus rex išmatos, ir šis suakmenėjęs mėšlas (dar vadinamas koprolitu) padeda mokslininkams geriau suprasti, kuo šis dinozauras maitinosi.
Vidutinė Visatos spalva vadinama „kosmine latte“. 2002 m. atlikę tyrimą astronomai nustatė, kad galaktikų skleidžiama šviesa vidutiniškai yra smėlio spalvos, artimos baltai.
Gyvūnai laiką gali suvokti kitaip nei žmonės. Mažesniems gyvūnams pasaulis aplink juos juda lėčiau nei žmonėms. Pavyzdžiui, salamandros ir driežai laiką patiria lėčiau nei katės ir šunys. Taip yra todėl, kad laiko suvokimas priklauso nuo to, kaip greitai smegenys gali apdoroti gaunamą informaciją.
Vanduo gali nebūti šlapias. Taip yra todėl, kad dauguma mokslininkų drėgnumą apibrėžia kaip skysčio gebėjimą palaikyti kontaktą su kietu paviršiumi, t. y. vanduo pats savaime nėra šlapias, bet gali padaryti šlapius kitus objektus.
Kartą viščiukas 18 mėnesių gyveno be galvos. Neįtikėtinas viščiuko Mike’o poelgis buvo užfiksuotas dar XX a. ketvirtajame dešimtmetyje JAV. Jis išgyveno, nes jo jungo vena ir didžioji smegenų kamieno dalis liko beveik nepažeistos, todėl smegenų funkcijos išliko pakankamos išgyvenimui. Dažniausiai viščiukas be galvos miršta per kelias minutes.
Visos pasaulio bakterijos, sudėtos viena ant kitos, tęstųsi 10 milijardų šviesmečių. Visi kartu 0,001 mm ilgio Žemės mikrobai galėtų apjuosti Pieno kelią daugiau nei 20 000 kartų.
Kaklaraiščio dėvėjimas gali sumažinti kraujo tekėjimą į smegenis 7,5 proc. 2018 m. atlikto tyrimo metu nustatyta, kad kaklaraiščio dėvėjimas gali iki 7,5 proc. sumažinti kraujo tekėjimą į smegenis, todėl gali svaigti galva, pykinti ir sukelti galvos skausmą. Be to, per stipriai suveržti kaklaraiščiai gali padidinti spaudimą akyse, be to, jie puikiai perneša mikrobus.
Ilgų žodžių baimė vadinama hipopotomonstrozėsskvippedaliofobija. Šį 36 raidžių žodį pirmą kartą pavartojo romėnų poetas Horacijus I a. pr. m. e., norėdamas sukritikuoti tuos rašytojus, kurie nepagrįstai mėgsta ilgus žodžius. Būtent amerikiečių poetė Aimee Nezheukumatathil, galbūt bijodama savo pavardės, 2000 m. sukūrė terminą tokį, kokį mes jį žinome.
Seniausias pasaulyje šuo sulaukė 29,5 metų. Nors vidutinis šuns amžius paprastai būna apie 10-15 metų, vienas australų galvijų veislės šuo Bluey sulaukė 29,5 metų.
Seniausia pasaulyje katė gyveno 38 metus ir tris dienas. Creme Puff buvo seniausia kada nors gyvenusi katė.
Saulė skleidžia garsą, bet mes jo negirdime. Slėgio bangų pavidalu Saulė skleidžia garsą. Tačiau Saulės slėgio bangų ilgis matuojamas šimtais mylių, o tai reiškia, kad jos yra toli už žmogaus klausos diapazono ribų.
Everesto kalnas nėra aukščiausias kalnas Žemėje. Havajuose esantys Mauna Kea ir Mauna Loa, ugnikalniai dvyniai, yra aukštesni už Everestą, nes 4,2 km jų aukščio yra panirę po vandeniu. Dvynių ugnikalnių bendras aukštis yra stulbinantis – 10,2 km, o Everesto – tik 4,6 km.
Mūsų Saulės sistema turi sieną. Heliopauzė – kosmoso sritis, kurioje Saulės vėjas nėra pakankamai karštas, kad galėtų atstumti iš tolimų žvaigždžių atskriejančių dalelių vėją – dažnai laikoma Saulės sistemos ir tarpžvaigždinės erdvės „ribine siena“.
Aštuonkojai iš tikrųjų neturi žnyplių. Jie turi aštuonias galūnes, tačiau tai yra rankos (daugumos rūšių). Techniškai, kalbėdami apie galvakojus (aštuonkojus, kalmarus ir t. t.), mokslininkai mentėmis vadina galūnes su čiuptuvais jų galuose. Aštuonkojų rankos turi čiuptuvus beveik per visą savo ilgį.
Dauguma pasaulio žemėlapių yra klaidingi. Daugumoje žemėlapių vis dar naudojama Merkatoriaus projekcija, pirmą kartą sukurta 1569 m. Šis metodas yra labai netikslus, todėl Aliaska atrodo tokia pat didelė kaip Brazilija, o Grenlandija – 14 kartų didesnė nei iš tikrųjų. Kad žemėlapis būtų visiškai tikslus, jis turėtų būti natūralaus dydžio ir apvalus, o ne plokščias.
Parengta pagal sciencefocus.com
Photo by Park Troopers