Miestas, kuriame gera gyventi

VRK galėjo neteisėtai perduoti per 400 kandidatų asmens duomenis

Lietuvos naujienos/Naujienos

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) galėjo pažeisti Bendrąjį duomenų apsaugos reglamentą (BDAR), kai neturėdama asmenų sutikimo perdavė daugiau nei keturių šimtų kandidatų į savivaldybių tarybų rinkimus asmens duomenis Karo prievolės ir komplektavimo tarnybai.
Pirmadienį buvo paskelbta, jog VRK antradienį vykstančiame posėdyje ketina svarstyti dėl 74-ių asmenų, kurie yra Krašto apsaugos savanorių pajėgų pareigūnai, išbraukimo iš rinkimų sąrašų. „VRK į mūsų tarnybą kreipėsi sausio 7-ą dieną, su prašymu įvertinti kandidatų, kurie kandidatuoja į savivaldybių tarybas, atitikimą įstatymo nuostatoms. Konkrečiai – dėl privalomojo karo tarnybos atlikimo. Į mus kreipėsi atsakyti, ar tie asmenys šiuo metu atlieka privalomąją karo tarnybą. Tai savanoriai po šita samprata patenka. Peržiūrėjom tą sąrašą, kurį mes gavome, įvertinom ir nustatėm, kad dalis tų kandidatų šiuo metu atlieka privalomąją karo tarnybą, nes po samprata privalomoji karo tarnyba patenka ir jūsų minimi kariai savanoriai. Mes peržiūrėjome su kariuomenės teisininkais, su ministerijos teisininkais (Krašto apsaugos ministerijos – aut.), ir pagal Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymą ten aiškiai pasakyta, kada tokie asmenys gali, kas gali ir panašiai“, -sakė Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos direktorius Arūnas Balčiūnas.
Atsakymą VRK Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba išsiuntė sausio sausio 22-ą dieną. Paklaustas, koks sąrašas ir su kokiais duomenimis buvo perduotas tarnybai ir ar Tarnyba turėjo sutikimą tvarkyti minėtų kandidatų asmens duomenis, A. Balčiūnas sutriko. „Mums buvo pateiktas konkretus sąrašas su pavardėmis, per 400 pavardžių, sąrašas tikrai nemažas buvo. Ir mes patikrinome juos visus po vieną. O dėl tų asmens duomenų, tai VRK mums nepateikė jokio tikrinamų asmenų sutikimo, leidžiančio tvarkyti tuos duomenis“, – sakė Lietuvos kariuomenės atstovas. Iš VRK Karo prievolės ir komplektavimo tarnybai buvo pateiktas daugiau nei 400 pavardžių kandidatų sąrašas, kuriuose be kitų asmens duomenų buvo nurodyti ir asmens kodai bei kandidatų gyvenamoji vieta. Pagal Asmens duomenų apsaugos įstatymą ir BDAR, tokie duomenys priskiriami asmens duomenims, ir jų tvarkymui galioja Reglamento nuostatos. Perduodant trečiosioms šalims tokius duomenis, privalo būti asmens sutikimas. Dar daugiau – duomenys apie asmens priklausymą kariuomenės struktūrinėms pajėgoms, kokios yra KASP, yra ypatingai jautri asmens duomenų informacija, o atskirais atvejais gali net sudaryti valstybės paslaptį. Sąraše įrašyti asmenys teigia, kad jokio sutikimo Vyriausiajai rinkimų komisijai – perduoti jų duomenis Lietuvos kariuomenei nėra davę. „Tokio sutikimo iš manęs prašyta nebuvo, o ir aš pats nesu davęs“, – sakė Vilniaus miesto tarybos narys konservatorius Adomas Bužinskas, vėl siekiantis būti perrinktu į šias pareigas. Krašto apsaugos savanorių pajėgose (KASP) politikas tarnauja penktus metus. Apie galimą BDAR pažeidimą užklausė VRK. Komisijos atstovas spaudai Juozas Bulota klausimus paprašė atsiųsti raštu. Komisija patvirtino klausimus gavusi, tačiau atsakymų dar nepateikė. Gavę komisijos pirmininkės Lauros Matjošaitytės atsakymus, tekstą papildysime. VRK antradienį posėdyje svarstys, ar leisti KASP savanoriams dalyvauti savivaldybių tarybų rinkimuose. Esą dabar galiojantys įstatymai tokią galimybę kandidatams draudžia. Patys politikai ir politinių partijų lyderiai su tuo kategoriškai nesutinka ir tvirtina, esą reikia ne drausti, o skatinti savanorių dalyvavimą aktyvioje politikoje.

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas viešai.

*

Paskutiniai iš

Pereiti Viršus