Išpuolis Naujoje Zelandijoje

Šaltakraujiškas išpuolis Naujojoje Zelandijoje: šaudyta net į vaikus, aukų skaičius išaugo iki 49

Naujienos

Naująją Zelandiją sukrėtė šaltakraujiškas išpuolis. Policijos komisaras Mike’as Bushas paskelbė, kad aukų skaičius išaugo iki 49. Žuvusiųjų padaugėjo devyniais, mat kiek anksčiau premjerė Jacinda Ardern buvo pranešusi, kad Kraistčerče žuvo 40 žmonių, dar apie 20 rimtai sužeisti, skelbia „Reuters“. Pranešama, kad ginkluotas užpuolikas penktadienį pradėjo šaudyti dviejose mečetėse po penktadienio popietės pamaldų.
Policija taip pat teigia radusi įtartinus automobilius, kurie buvo pilni sprogmenų. Internete plinta vaizdo įrašas, kuris fiksuotas neva šaudynių metu. Policija paragino nesidalyti internete plintančia „itin sukrečiančia filmuota medžiaga“ iš išpuolio vietos. Feisbukas pranešė, kad šiuos vaizdus iš socialinio tinklo pašalino.
Remiantis naujausiais policijos pranešimais, trys vyrai ir viena moteris šiuo metu yra sulaikyti. Tai patvirtino policijos atstovas Mike’as Bushas. Vienas iš sulaikytųjų – australas. Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisas atakos organizatorių įvardijo kaip „žiaurų kraštutinių dešiniųjų pažiūrų teroristą“. Kaip įtariama, jis suplanavo ir įvykdė kruviną išpuolį. Šalies premjerė Jacinda Ardern irgi perspėjo, kad padėtis tebesivysto ir kad užpuolikų gali būti daugiau. Pasak jos, šios šaudynės yra „viena tamsiausių Naujosios Zelandijos dienų“.
„Aišku, kad tai, kas įvyko, yra nepaprastas ir beprecedentis smurto aktas“, – J. Ardern sakė žurnalistams.
Pagrindinis įtariamasis – Brentonas Tarrantas iš Australijos Pagrindiniu šaudynių Naujosios Zelandijos mečetėse įtariamuoju žiniasklaidoje įvardijamas 28 metų amžiaus Brentonas Tarrantas iš Australijos. Kaip praneša „The Guardian“, jis tiesiogiai transliavo šaudynes socialiniame tinkle feisbuke, o dar prieš šaudynes socialiniame tinkle tviteryje buvo paskelbęs nuorodą į 74 puslapių apimties manifestą. Manifeste jis išdėstė savo motyvus, tarp kurių – „sukurti baimės atmosferą“ ir „kurstyti smurtą prieš musulmonus“. Manoma, kad manifestą parašė pats Australijos pilietis B. Tarrantas. Įtariamasis teigia, kad jį įkvėpė norvegas teroristas Andersas Breivikas. Dokumente pateikiama daug klausimų ir atsakymų. Pavyzdžiui, klausiama: „kas tu esi?“ ir atsakoma: „paprastas baltaodis vyras, 28 metų amžiaus. Gimęs Australijoje, mažas pajamas gaunančių darbininkų šeimoje“. Be kita ko, jis apibūdino save kaip „etnonacionalistą ir fašistą“. Įtariamasis taip pat teigė, kad Naujoji Zelandija nebuvo pirminis pasirinkimas išpuoliui, tvirtindamas, kad atvyko į šalį tik laikinam laikotarpiui. Apie išpuolio planavimą jis rašė: „Išpuolį pradėjau planuoti maždaug prieš dvejus metus, o išpuolį Kraistčerče – prieš tris mėnesius“. Vyras, neva, norėjo pasiųsti žinią, kad „niekur pasaulyje nėra saugu“.

Parašykite komentarą