Miestas, kuriame gera gyventi

Petras Gražulis informavo Vyriausiąją rinkimų komisiją apie Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės atliktą šiurkštų rinkimų įstatymų pažeidimą

Naujienos

2019 m. kovo 19 d. Vilnius. Kadangi padarytas šiurkštus rinkimų įstatymų pažeidimas, Petras Gražulis raštu kreipėsi į VRK, konstatuodamas žemiau išdėstytus faktus.

Vadovaujantis Lietuvoje galiojančiais įstatymais, kurie reglamentuoja rinkimus, rinkimų agitacija, neatsižvelgiant į jos būdus, formą ir priemones, visiškai draudžiama likus 30 valandų iki rinkimų pradžios ir rinkimų dieną iki balsavimo pabaigos. Jeigu tuo pačiu metu kartu vyksta Respublikos Prezidento rinkimų agitacija, ji irgi visiškai draudžiama (savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 53 straipsnio 1 dalis).

Pagal Lietuvos įstatymus, agitacija yra informacija, kuria siekiama paveikti rinkėjus, kad šie nebalsuotų (ar balsuotų) už konkretų kandidatą, pranešama kandidatą neigiamai (ar teigiamai) apibūdinanti žinia.

2019 03 17 Saulėtekio rinkimų apylinkėje apie 15.00 rinkimų į Vilniaus merus antrajame ture balsavusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė viešai, sąmoningai, demonstratyviai ir akivaizdžiai, visų pagrindinių Lietuvos žiniasklaidos priemonių akivaizdoje pažeidė rinkimų agitacijos draudimą.

Dalia Grybauskaitė apie kandidatą į Respublikos Prezidentus Saulių Skvernelį viešai pareiškė: „Reikia didelių sugebėjimų iš premjero pusės daryti tokią tarptautinę gėdą“. Taip pat Sauliaus Skvernelio veiksmus pavadino antikonstituciniais.

Viešas kandidato žeminimas, pasisakymas, jog kandidatas daro gėdą Lietuvai ir pasisakymas, jog kandidato veiksmai antikonstituciniai, yra rinkimų agitacija.

Dalia Grybauskaitė rinkimų dieną viešai pareiškė, jog vienas iš kandidatų į Vilniaus merus – vagis.

Akivaizdu, kad iš rinkimų kampanijos konteksto, viešų sistemingų kandidato R. Šimašiaus pareiškimų, esą A.Zuokas paėmė kyšį, buvo sudaromas įspūdis, jog vienas kandidatas švarus, o kitas – vagis. Dalia Grybauskaitė rinkimų dieną, esant agitacijos draudimui, parėmė sistemingą vieno kandidato juodinimo kampaniją.

Atsakomybę už rinkimų sąžiningumo ir skaidrumo principų bei įstatymo pažeidimus itin sunkina ir ta aplinkybė, jog nusižengimą padarė aukščiausias valstybės pareigūnas, turintis itin didelę paramą tarp rinkėjų.

Dar svarbiau – rinkimų įstatymų pažeidimas viešai visose pagrindinėse žiniasklaidos priemonėse buvo padarytas dar vykstant balsavimui ir tai galėjo turėti esminės įtakos dar nebalsavusių rinkėjų apsisprendimui. Tokie galimai neteisėti Dalios Grybauskaitės veiksmai sudaro prielaidas abejoti rinkimų teisėtumu, sąžiningumu ir legitimumu.

Todėl šiandien buvo pateiktas Vyriausiajai rinkimų komisijai pranešimas įvertinti ir imtis įstatymo numatytų veiksmų dėl rimtų rinkimų agitacijos draudimo pažeidimo, savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 45 straipsnio, 51 straipsnio 1 dalies, 53 straipsnio 1 dalies pažeidimų.

Pasak Petro Gražulio, jis apgailestauja, kad taip aktyviai besireiškiančios Baltosios pirštinės įvykdyto sąmoningo šiurkštaus rinkimų įstatymų pažeidimo teikėsi nepastebėti.

,,Šiandien baltas pirštines nešioju aš. Ir raginu VRK vadovautis išmintingais prezidentės Dalios Grybauskaitės žodžiais –  „Visada viešai sakiau, kad neliečiamų nėra ir neturi būti“.

Petras Gražulis

Tags:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas viešai.

*

Paskutiniai iš

Pereiti Viršus