Naujieji metai pasaulyje

Kultūra/Lietuvos naujienos/Naujienos

Naujieji metai – šventė metų virsmui pažymėti, kalendorinių metų pradžia. Naujieji metai buvo švenčiami jau Senovės Mesopotamijoje trečiajame tūkstantmetyje prieš mūsų erą. Naujųjų metų datą sausio 1-ąją nustatė Romos imperatorius Julijus Cezaris 46 m. pr.m.e. Daugumoje šalių Naujieji metai švenčiami būtent sausio 1-ąją, pirmą metų dieną pagal Grigaliaus kalendorių. Atsižvelgiant į laiko juostas, Naujieji metai pirmiausia sutinkami Kiribačio saloje Ramiajame vandenyne, o paskutinieji senuosius metus palydi Bora Bora salos gyventojai.

Naujieji metai – tikrai tarptautinė šventė, bet įvairiose šalyse ji švenčiama savaip.

Italija

Italijos provincijoje nuo seno gyvuoja toks paprotys: sausio 1-ąją anksti ryte namo parsinešti vandens iš šaltinio. „Jei nežinai, ką padovanoti draugams, – sako italai, – padovanok vandens su alyvmedžio šakele“. Manoma, kad toks vanduo atneša laimę. Italams taip pat yra svarbu, ką pirmą susitiks Naujaisiais metais. Jeigu sausio 1-ą pirmas pamatytas žmogus bus vienuolis arba kunigas – blogai. Nepageidautina taip pat sutikti mažą vaiką, o štai mielą senuką – laimė.

Ekvadoras

Geriausias būdas atsikratyti visų liūdnų prisiminimų apie nesėkmes praėjusiais metais pagal ekvadoriečius – išmesti į gatvę stiklinę su vandeniu, su kuria šukėmis virs ir visa, kas bloga. Na, o norintys visus metus keliauti, pagal ekvadoriečių tradiciją skambant 12 dūžių turi su lagaminu arba didele rankine rankoje bėgioti aplink namus. Galima aplink stalą.

Didžioji Britanija

Jungtinėje Karalystėje, kaip ir daugelyje kitų Europos šalių, pirmoji ir svarbiausia šventė – Kalėdos, ir tik paskui Naujieji metai. Būtent Anglijoje atsirado paprotys per Naujuosius keistis sveikinimo atvirukais. Pirmasis šventinis atvirukas buvo atspausdintas Londone 1843 m.

Lygiai vidurnaktį, kai ima skambėti varpai, įsimylėjėliai, kad ateityje neišsiskirtų, turi pasibučiuoti po amalo šakele – ji laikoma stebuklinga. Britų salose yra labai paplitęs paprotys „įsileisti Naujuosius metus“ – tai simbolinis perėjimas iš senojo gyvenimo į naują. Laikrodžiui mušant 12, atidaromos namo užpakalinės durys, leidžiant seniesiems metams išeiti, o su paskutiniu dūžiu atveriamos priekinės, įleidžiant Naujuosius.

Bulgarija

Bulgarijoje svečiai susirenka prie naujametinio stalo ir visuose namuose trims minutėms užgesinamos šviesos. Laikas, kai svečiai lieka tamsoje, vadinamas naujametinių bučinių minutėmis – jų paslaptį išsaugos tamsa.

Ispanija

Ispanijoje, kaip ir Anglijoje, visokie papročiai pirmiausia yra susiję su Kalėdomis, o Naujųjų sutikimas – tiesiog proga pasilinksminti. Tačiau ir čia laikomasi tam tikrų ritualų. Kadangi šalyje yra senos vyndarystės tradicijos, Ispanijoje tai yra akcentuojama ir per Naujuosius. Pavyzdžiui, laikrodžiui mušant 12, reikia spėti suvalgyti dvylika vynuogių, kad išsipildytų troškimai. Kalėdų Senelis yra ir šioje šiltoje šalyje – jis vilki paprastus tautinius drabužius ir visada turi gertuvę su geru ispanišku vynu.Amerika

Amerikiečiams Naujieji prasideda tada, kai milžiniškas šviečiantis laikrodis Taimso aikštėje rodo 00:00. Tą akimirką aikštėje susirinkę tūkstančiai žmonių ima bučiuotis ir iš visų jėgų spaudyti automobilių garso signalus. O likusieji šalies gyventojai supranta – štai jie, Naujieji. Galima pradėti valgyti tradicinį patiekalą iš tamsių žirnių, manoma, kad būtent jis neša laimę.

JAV, kur 1895 m. prie Baltųjų rūmų buvo pakabinta pirmoji pasaulyje šviečianti elektrinė girlianda, ir iš kur pasaulyje paplito tradicija sau rašyti „naujametines užduotis“ – pažadus ir planus ateinantiems metams, rengti iškilmingas vaišes yra nepriimta, kaip ir keistis dovanomis, visa tai vyksta tik per Kalėdas. O eglutes jie būtinai persodina į gruntą, o ne išmeta.

Vengrija

Vengrijoje „lemtingąją“ pirmąją Naujųjų metų sekundę švilpiama, bet ne pirštais, o vaikiškomis dūdelėmis, rageliais, švilpukais. Manoma, kad taip nuo namų nuvaikomos piktosios dvasios ir prišaukiama gerovė ir džiaugsmas. Ruošdamiesi šventei, vengrai nepamiršta naujametinių patiekalų magiškų galių: pupelės ir žirniai išsaugo dvasios ir kūno stiprybę, obuoliai – grožį ir meilę, riešutai gali apsaugoti nuo bėdos, česnakas – nuo ligų, o medus – pasaldinti gyvenimą.

Izraelis

Naujieji metai (Roš ha šana) Izraelyje švenčiami pirmosiomis dviem tišrio mėnesio (rugsėjo-spalio) dienomis. Roš ha šana – pasaulio sukūrimo metinės. Išvakarėse valgomi ypatingi patiekalai – obuoliai su medumi, granatai, žuvis, simboliškai išreiškiantys viltis, siejamas su ateinančiais metais. Daugiausia valgomas saldus maistas ir susilaikoma nuo kartaus. Pirmąją Naujųjų metų dieną, kuri laikoma žmogaus sukūrimo diena, einama prie gamtinio vandens telkinio ir skaitant maldą simboliškai iškratomos kišenės – nuodėmes nusineša vanduo.

Škotija

Škotijoje Naujųjų metų šventė vadinasi Hogmanay. Gatvėse Naujieji sutinkami škotiška daina pagal Roberto Bernso žodžius. Kaimuose pagal seną paprotį Naujųjų naktį padegamos statinės su degutu ir ridenamos gatvėmis, taip sudeginant senuosius metus ir kviečiant Naujuosius. Škotų manymu, nuo to, kas pirmasis Naujaisiais metais įeis į namus, priklauso šeimos sėkmė ar nesėkmė visus kitus metus. Didelę sėkmę žada tamsiaplaukis vyras, į namus įeinantis su dovanomis. Ši tradicija vadinasi first foot. Per Naujuosius gaminami ypatingi tradiciniai patiekalai: pusryčiams paprastai patiekiama avižinių paplotėlių, pudingo, ypatingos rūšies sūrio, pietums – virta žąsis arba bifšteksas, pyrago ir tešloje keptų obuolių. Svečiai būtinai turi atsinešti gabalėlį anglių ir jas įmesti į židinį. Lygiai vidurnaktį atlapojamos namų durys, išleidžiant senuosius ir įleidžiant Naujuosius metus.

Nepalas

Nepale Naujieji sutinkami saulei tekant. Pilnaties naktį nepaliečiai uždega didžiulius laužus ir mėto į ugnį nereikalingus daiktus. Kitą dieną prasideda Spalvų šventė. Žmonės išsipaišo įvairiais raštais veidus, rankas, krūtines, o paskui gatvėse šoka ir dainuoja.

Mianmaras

Naujieji metai Mianmare prasideda balandžio 1-ąją, karščiausiomis dienomis. Visą savaitę žmonės uoliai laisto vieni kitus vandeniu. Vyksta naujametinis vandens festivalis – tindžanas. Pagal senovinį tikėjimą lietaus dievai gyvena žvaigždėse. Kai kada jie susirenka ant dangaus krašto pažaisti. Tada Žemėje lyja. Norint sulaukti dvasių palankumo, Mianmaro gyventojai sugalvojo varžybas – virvės traukimą. Jame dalyvauja dviejų kaimų vyrai, o mieste – dviejų gatvių. O moterys ir vaikai ploja ir šaukia, ragindami tingias lietaus dvasias.

Kolumbija

Pagrindinis naujametinio karnavalo Kolumbijoje herojus – Senieji metai. Jis vaikščioja minioje ant aukštų kojūkų ir vaikams pasakoja juokingas istorijas.

Naujųjų išvakarėse Bogotos gatvėse vyksta lėlių paradas: klounai, raganos ir kiti pasakų personažai ant mašinų stogų važiuoja seniausio Kolumbijos rajono gatvėmis, atsisveikindami su miesto gyventojais.

Suomija

Snieguotoje Suomijoje pagrindinė žiemos šventė yra Kalėdos. Naujieji metai – tarsi Kalėdų pakartojimas. Ir vėl visa šeima susirenka prie lūžtančio nuo vaišių stalo. Naujųjų naktį suomiai bando sužinoti savo ateitį ir buria, lydydami vašką ir jį pildami šaltą vandenį.

Vietnamas

Naujieji metai, Pavasario šventė, Tet – visa tai yra linksmiausios šventės Vietname pavadinimai. Žydinčio persiko šakelės – Naujųjų simbolis – puošia kiekvienus namus. Vaikai nekantriai laukia vidurnakčio, kai bus galima pašaudyti mažas savadarbes petardas. Vietname Naujieji švenčiami pagal Mėnulio kalendorių, tarp sausio 21-os ir vasario 19-os, tai yra pavasario pradžia. Naujametę naktį yra priimta vieni kitems dovanoti persiko medžio šakeles su išbrinkusiais pumpurais. Temstant vietnamiečiai parkuose, soduose ir gatvėse kuria laužus, prie kurių renkasi šeimos. Anglyse kepami ypatingi skanėstai iš ryžių. Tą naktį pamirštami visi vaidai, atleidžiamos nuoskaudos. Vietnamiečiai tiki, kad kiekvienuose namuose gyvenanti dievybė per Naujuosius vyksta į dangų papasakoti, kaip praėjusius metus praleido kiekvienas šeimos narys. Kadaise vietnamiečiai tikėjo, kad ta dievybė plaukioja ant karpio nugaros. Mūsų dienomis vietnamiečiai kai kada perka gyvą karpį, o paskui paleidžia jį į upę ar tvenkinį.

Kuba

Kubiečiai Naujųjų išvakarėse visus namuose esančius indus pripila vandens, o vidurnaktį jį visą išpila pro langus. Taip visi salos gyventojai linki Naujiesiems metams šviesaus ir tyro kaip vanduo kelio. O kol laikrodis muša 12 kartų, reikia spėti suvalgyti 12 vynuogių, ir tada gėris, santarvė, gerovė ir taika lydės visus 12 mėnesių.

Japonija

108 varpo dūžiai skelbia Naujųjų metų pradžią Japonijoje. Tikima, kad kiekvienas dūžis „užmuša“ vieną iš žmogaus nuodėmių. Jų, japonų manymu, yra šešios (godumas, pyktis, kvailumas, lengvabūdiškumas, neryžtingumas, pavydas). Bet kiekviena nuodėmė turi 18 įvairių atspalvių, taigi jiems ir skamba varpas. Pirmosiomis Naujųjų metų sekundėmis dera nusijuokti – tai neša sėkmę. O kad namus aplankytų laimė, japonai jų duris puošia bambuko ir pušies šakelėmis – ilgaamžiškumo ir ištikimybės simboliais. Patiekalai ant stalo – taip pat simboliški: ilgi makaronai – ilgo gyvenimo ženklas, ryžiai – turto, karpis – jėgos, pupelės – sveikatos. Kiekvienoje šeimoje gaminami naujametiniai kepiniai mochi – bandelės, paplotėliai, pyragai iš ryžių miltų. Anksti ryte japonai išeina į lauką ir su pirmaisiais saulės spinduliais sveikina vieni kitus, keičiasi dovanomis. Namuose pamerkiamos šakelės, puoštos mochi rutuliukais – tai naujametinis medelis mochibana. Japoniškas Kalėdų Senelis vadinasi Segacu-san – Ponas Naujieji metai. Populiariausias naujametinis aksesuaras – grėblys. Japonai mano, kad jį turėti būtina, kad per Naujuosius būtų kuo grėbti laimę. Grėbliai iš bambuko gaminami įvairiausių dydžių, nuo 10 cm iki 1,5 m, ir puošiami įvairiausiais piešiniais ir talismanais.

Okeanija

Paskutiniai planetoje Naujuosius metus sutinka Bora Bora salos gyventojai. Šventė vyksta ant jūros kranto, o lygiai vidurnaktį uždegamos žvakės, leidžiami fejerverkai ir geriamas šampanas. Gyvuoja prietaras: jei likus minutei iki iš už kalno pasirodant tekančiai saulei sugalvosi norą, jis būtinai išsipildys.

Parašykite komentarą