Miestas, kuriame gera gyventi

korupcija-asociatyvi nuotrauka

Korupcijos skandalas: sulaikyti 26 asmenys, tarp jų – teisėjai ir žinomi advokatai

Lietuvos naujienos/Naujienos

Teisėsauga trečiadienį pranešė, kad dėl įtarimų kyšininkavimu sulaikyti aštuoni teisėjai ir penki advokatai. Kiek anksčiau Prezidentūra paskelbė, kad Dalia Grybauskaitė panaikino aštuonių teisėjų imunitetą dėl įtarimų korupcija. Paaiškėjo, kad prokuratūra tiria teismus ir advokatūrą apimantį korupcinį tinklą.

Skirtingomis korupcinėmis veikomis – kyšininkavimu, prekyba poveikiu, papirkimu ir piktnaudžiavimu – įtariami trys Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai Viktoras Kažys, Konstantinas Gurinas ir Valdimaras Bavėjanas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas Egidijus Laužikas, Vilniaus apygardos teismo teisėjas Henrichas Jaglinskis, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjas Arūnas Kaminskas, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėjas Gintaras Čekanauskas, Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Robertas Rainys, pranešė Prezidentūra. Šie asmenys yra sulaikyti. Visi sulaikyti teisėjai turi didelę 24–37 metų darbo patirtį. Trečiadienį Generalinėje prokuratūroje surengtoje spaudos konferencijoje Lietuvos Respublikos generalinis prokuroras Evaldas Pašilis ir Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos direktorius Žydrūnas Bartkus plačiau pakomentavo šiandien praneštą išskirtinį ikiteisminį tyrimą dėl stambaus masto korupcijos teismų sistemoje. „Šiandien norėtume pranešti iš tiesų išskirtinį, didelio masto ikiteisminį tyrimą, kurį atlieka STT ir Generalinė prokuratūra, dėl stambaus masto kyšininkavimo, prekybos poveikiu, papirkimo ir piktnaudžiavimo teismų sistemoje. Šiandien ryte buvo sulaikyti 26 asmenys“, – sakė generalinis prokuroras. „Mes matome, kad veikia tam tikra sistema“, – spaudos konferencijoje kalbėjo E.Pašilis.
STT vadovas Ž.Bartkus sakė, kad tai šiuo metu atliekamos kratos. „Yra atliekama daugiau, kaip šimtas kratų. Jau sulaikyta apie 26 asmenys, jie yra įvairūs ir teisėjai, advokatai“, – sakė jis. „Kyšių sumos fiksuotos įvairios – nuo 1 tūkstančio eurų, didžiausia suma – apie 100 tūkstančių eurų. Kokios bylos? Labai įvairios – administracinės, civilinės, baudžiamosios bylos“, – kalbėjo STT vadovas. „Buvo ir bylų, kurioje buvo korupciniu būdu sprendžiamas likimas, kai pati byla yra dėl korupcijos“ – sakė Ž.Bartkus. Kaip vieną iš jų STT vadovas įvardijo ir Vijūnėlės dvaro bylą. „Nuo pat ryto, kai buvo paskelbti prezidentės dekretai dėl įgaliojimų stabdymo ir leidimo patraukti baudžiamojon atsakomybėn, teisėjai buvo sulaikyti. Mes turime 48 valandas laikino sulaikymo. O toliau prokuroras spręs, kokia kardomąją priemonę pasirinkti“, – sakė STT vadovas. „Nereikėtų šiandien galvoti, kad visi teismai ir teisėjai yra korumpuoti. Lietuva yra pajėgi teisingumą vykdyti. Tikimės, kad sprendimai bus principiniai, ir bus tų teisėjų, kurie galės priimti nešališką sprendimą“, – sakė Ž.Bartkus. Jis sakė, kad bus prašoma ir Druskininkų mero Ričardo Malinausko neliečiamybės panaikinimo. Įtariama, kad sutartų kyšių suma galėjo siekti 400 tūkst. eurų. Anot prokuratūros, konkretūs kyšiai svyravo nuo vieno tūkstančio iki 100 tūkst. eurų.
Pagal Konstituciją, leidimą patraukti teisėjus baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jų laisvę duoda Seimas, o kai nėra Seimo sesijų – prezidentas. „Teisėsaugos tyrimas atskleidė korupcinį tinklą, kurio gijos driekėsi per teismus ir advokatūrą. Kova su korupcija ir teismų skaidrinimas buvo kertinis mano abiejų prezidentavimo kadencijų prioritetas. Nors teismai gerokai atsinaujino, įsisenėjusių įpročių likučiai vis dar kenkia pasitikėjimui teisingumu. Tikiu, kad teisėsaugai ir ateityje užteks drąsos veikti savarankiškai ir atsakingai, be jokių išlygų kovoti su sunkiausiomis korupcijos formomis“, – trečiadienį žiniasklaidai išplatintame pranešime sakė D. Grybauskaitė. Dalyje teismų trečiadienio rytą teisėsauga atlieka procesinius veiksmus – kad pareigūnai lankosi patalpose.
Dėl minėtų teisėjų galbūt nusikalstamos veikos pradėti keli ikiteisminiai tyrimai dėl stambaus masto kyšininkavimo, prekybos poveikiu, papirkimo ir piktnaudžiavimo teismų sistemoje. Dekretus dėl leidimo patraukti teisėjus baudžiamojon atsakomybėn prezidentė pasirašė antradienį. Jų įgaliojimai sustabdyti iki galutinio sprendimo ikiteisminiame tyrime arba sprendimo baudžiamojoje byloje įsiteisėjimo. Šiuo metu įvairiose Lietuvos vietose vyksta suplanuoti procesiniai veiksmai, renkami tyrimui reikšmingi duomenys. Proceso veiksmuose dalyvauja daugiau nei šimtas STT, kitų institucijų pareigūnų, prokurorų, rašoma STT išplatintame pranešime spaudai. Ikiteisminį tyrimą kontroliuoja speciali Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento ir Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorų grupė. Detalesnė informacija apie šį ikiteisminį tyrimą bus pranešta trečiadienį spaudos konferencijos metu.
Vilniaus apygardos teismo vadovė: korupcijos tyrimas supurtė visą teismų Vilniaus apygardos teismo pirmininkė Loreta Braždienė sako, kad teisėjų korupcijos tyrimas supurtė visą teismų sistemą. Pasak jos, po pasirodžiusios informacijos apie aštuonis teisėjus apimantį tyrimą „iškilo labai rimtų klausimų“ apie teisėjo moralę. „Mūsų teismų bendruomenės prioritetas yra nepakantumas korupcijai ir teisėjo vardo žeminimui, todėl tokia informacija, kuri mus pasiekė iš žiniasklaidos, tikrai supurtė visą teismų sistemą“, – trečiadienį sakė teismo vadovė. „Teisingumui užtikrinti svarbu ne tik įstatymo raidė, bet ir teisėjo moralė ir šiandien mums iškilo labai rimtų klausimų. Žiūrėsime, stebėsime situaciją, tačiau bet kokiu atveju pagrindinis prioritetas išliks nepakantumas korupcijai“, – pridūrė ji. Teisėsauga trečiadienį paskelbė atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl įtariamo stambaus masto kyšininkavimo, prekybos poveikiu, papirkimo ir piktnaudžiavimo teismų sistemoje. L. Braždienė teigė, kad Vilniaus apygardos teisme dirbantis H. Jaglinskis yra vienas labiausiai patyrusių civilinių bylų teisėjų, o įtartino teisėjo elgesio ji nepastebėjusi.
Advokatūra teigia esanti susirūpinusi dėl pranešimų apie korupciją Lietuvos advokatų tarybos pirmininko pavaduotojas Mindaugas Kukaitis sako, kad advokatūra yra susirūpinusi dėl pranešimų, jog prokuratūra tiria teismus ir advokatūrą apimantį korupcinį tinklą. Pasak jo, jei įtarimai pasitvirtins, tai stipriai supurtys visą teisinę sistemą. „Esame susirūpinę, advokatūra stebi procesą, ji nėra tolerantiška, jeigu advokatas yra įvykdęs neteisėtus veiksmus. Tai tikrai supurtanti informacija, viešai pateikta dėl teisėjų. Jeigu įtarimai pasitvirtins, tai vienas iš didžiausių supurtymų teisinės sistemos“, – sakė M. Kukaitis. Jis teigė kol kas negalintis pateikti platesnės informacijos. Teisėsauga trečiadienį paskelbė atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl įtariamo stambaus masto kyšininkavimo, prekybos poveikiu, papirkimo ir piktnaudžiavimo teismų sistemoje.

Tags:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas viešai.

*

Paskutiniai iš

Pereiti Viršus