Kokie istoriniai ir archeologiniai atradimai laukia šiemet?

Kultūra/Naujienos

Tuštuma didžiausioje piramidėje
Dar 2019 m. galime tikėtis sulaukti daugiau informacijos apie paslaptingą tuštumą, aptiktą virš vadinamosios didžiosios Didžiosios Gizos piramidės galerijos: savotišką daugiau nei 30 metrų ilgio koridorių, vedantį į ten, kur buvo faraono Khufu sarkofagas – faraoną, kuriam ir buvo pastatyta piramidė.
Archeologai tuštumą aptiko dar 2017 m., ir tuometinius surinktus duomenis publikavo 2017 m. lapkričio mėnesio žurnalo „Nature“ numeryje. Bet neaišku ar tai yra senovinis užvertas koridorius, ar paslėpta laidojimo patalpa, ar grupė mažesnių kambarių. Erdvė buvo aptikta pasinaudojant kosminėmis dalelėmis, vadinamomis muonais. Šios dalelės susidaro kai kosminiai spinduliai sąveikauja su viršutine Žemės atmosfera ir gali prasiskverbti per akmenį – tačiau tokiu atveju praranda energiją ir išsiskaido. Tad matuojant muonų srautą, sklindantį iš konkrečios krypties, galima apskaičiuoti objekto tankį. Papildomi bandymai muonais, kurie vykdomi kaip tik dabar, gali atskleisti tikslesnius duomenis, kokia tiksliai erdvė paslėpta piramidės viduje. Preliminarūs tyrimo duomenys turėtų būti paskelbti šiemet. Nauja Kumrano ola 2019 m. turėtume išgirsti apie naujai atrastą olą prie Kumrano – ši apylinkė šalia Mirusios jūros svarbi tuo, kad čia jau buvo aptikti vadinamieji Negyvosios jūros rankraščiai.
Nauja Kumrano ola
2019 m. turėtume išgirsti apie naujai atrastą olą prie Kumrano – ši apylinkė šalia Mirusios jūros svarbi tuo, kad čia jau buvo aptikti vadinamieji Negyvosios jūros rankraščiai.
Iš viso 12-oje olų buvo aptikta 900 rankraščių fragmentų, mokslininkai mano, kad didelę jų dalį surašė esėjų sekta. 2017 ir 2018 m. tose vietovėse jau buvo aptikta išplėštų olų, kuriose rasta įrodymų, kad jose anksčiau buvo laikomi Negyvosios jūros rankraščiai. Dar vienos olos atradimo tikimasi 2019 m. Šioje teritorijoje archeologai jau kelerius metus vykdomas projektas, kurio tikslas – visų Judėjos dykumoje aptinkamų olų kasinėjimai. Programą įkvėpė plėšimai, po kurių kai kurie rankraščiai buvo pastebėti turguje. Be fizinių kasinėjimų mokslininkai naudoja ir nuotolinio skenavimo technologijas – kad pažvelgtų, kas slypi po žeme. Irako plokštelės Šiemet JAV gali būti paviešinta 1400 senovinių plokštelių su dantiraščio įrašais iš paslaptingo Irako miesto. Manoma, kad jos laikomos privačioje asmens, kuris nori išlaikyti anonimiškumą, kolekcijoje. 2018 m. pasklido žinios, kad menų ir amatų prekybos tinkle „Hobby Lobby“ (kurio savininkai įkūrė ir JAV Biblijos muziejų) buvo sulaikyta apie 200 dantiraščio plokštelių iš prarastojo Irisagrigo miesto Irake Irisagrigo plokštelės į rinką išlenda jau kelis dešimtmečius. Ir nors plėšikai akivaizdžiai žino miesto miesto buvimo vietą, archeologams ji vis dar yra mįslė. Rinkoje pasirodžiusios plokštelės pasakoja apie prieš 4000 metų klestėjusį Irisagrigo miestą, kuriame buvo rūmai ir „gerai šeriami šunys“. Tikėtina, kad naujai gautos plokštelės pateiks daugia užuominų, kurios archeologams padės atskleisti miesto lokaciją. Cariškasis kiaušinis Tarp 1885 ir 1916 m. juvelyrikos dirbinių kompanija „Fabergé“ Rusijos caro šeimai sukūrė apie 50 brangiai dekoruotų Velykinių kiaušinių. Po revoliucijos šie dirbiniai dingo.
2017 m. buvo atkapstyta, kad 1991 ir 1992 m. iš Rusijos ir Turkijos į Naująjį Orleaną (JAV) buvo išsiųsti du siuntiniai. Dokumentai rodo, kad jų vertė – 285 milijonai dolerių, šiuolaikine verte. Ir nors dokumentai tiksliai nenurodo, kas buvo siuntiniuose, portalas „Live Science“ teigia, kad tarp kitų brangenybių, tikėtina, yra ir vienas iš dingusiųjų kiaušinių – nes sklando gandai, kad ilgainiui keli kiaušiniai galiausiai privačiose kolekcijose JAV, o 2019 m. jie gali iškilti į viešumą. Khufu papirusas 2013 m. archeologai, dirbantys Wadi al-Jarf radimvietėje prie Raudonosios Jūros, pranešė aptikę 4500 metų senumo papirusą – iš tų laikų, kai valdė faraonas Khufu ir buvo pastatyta Didžioji Gizos piramidė. Papiruso tyrimas atskleidė, kad tai – inspektoriaus Merero žurnalas, iš kurio buvo daug sužinota apie andainykštes Egipto statybų technologijas.
Iki šiol buvo iširta ir dešifruota tik dalis žurnalo – bet ir tai jau atskleidė, kad šalia Didžiosios piramidės buvo įrengtas senovinis uostas, kuriuo iš Turo kasyklų buvo gabenamas kalkakmenis. 2019 m. greičiausiai sužinosime, ką dar slepia papirusas.

Parašykite komentarą