Ištaisyti praeities klaidas dabar galima be pasekmių – VMI kviečia pasinaudoti vienintele galimybe atsiskleisti

Lietuvos naujienos/Naujienos

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) iki šių metų liepos visiems mokesčių mokėtojams suteikė galimybę deklaruoti praeityje pamirštas pajamas ir mokesčius sumokėti be jokių delspinigių ar baudų. Tokia proga ateityje nepasitaikys, o ja nespėję pasinaudoti asmenys neišvengs delspinigių ir baudų. Galimybė suteikiama ir gyventojams, ir įmonėms. Norėdami pasinaudoti šia galimybe mokesčių mokėtojai 2019 metų sausio – birželio mėnesiais turėtų pateikti ar patikslinti savo deklaracijas už pasirinktus 2014 – 2018 metus arba, jei pageidauja, už visus penkerius metus ir deklaruoti anksčiau pamirštas pajamas. Tokiu atveju VMI už kadaise nesumokėtus mokesčius delspinigių neskaičiuos ir baudų neskirs.
„Išnagrinėjome kitų šalių pavyzdžius. Vienose šalyse tokia praktika buvo taikyta daugiau nei prieš 10 metų, kitose – visai neseniai. Sukūrėme savo modelį, kuris yra išskirtinis, į jį sudėta geriausia kitų šalių praktika“, – kalbėjo VMI viršininkė Edita Janušienė. Pasak jos, tai vienintelė galimybė Lietuvos mokesčių mokėtojams anonimiškai ištaisyti nuo 2014 metų padarytas mokesčių ir pajamų deklaravimo klaidas. Tam nereikia jokių papildomų dokumentų. „Labai stengiamės ir džiaugiamės kad mažėja ūkio šešėlis, bet šiuo metu jis vis dar sudaro beveik penktadalį BVP“, – apie pagrindinę akcijos priežastį užsiminė E. Janušienė. Jos nuomone, pusė metų yra pakankamas laikotarpis kiekvienam mokesčių mokėtojui atlikti savotišką vidinį auditą ir deklaruoti buvusias klaidas mokesčių administratoriui.
20 dienų arba pora metų Deklaravus praeityje pamirštas pajamas, mokesčius nuo jų reikia sumokėti per 20 dienų nuo deklaracijos pateikimo. Šį veiksmą atlikus vėliau, bus skaičiuojami delspinigiai už kiekvieną pradelstą dieną. Tačiau jei stokojama pajamų mokesčiams sumokėti nedelsiant, klaidas deklaravusiems asmenims VMI suteikia galimybę mokėjimus išdėlioti per dvejus metus, sudarius sutartį su mokesčių administratoriumi. Sutartis irgi turi būti sudaryta per šį laikotarpį.
Kaip teigia VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė, tokiu atveju nebus taikoma jokių sankcijų, o įprastais atvejais tokios sutartys mokesčių mokėtojams kainuoja. VMI pažymi, jog atleidimas nuo delspinigių galioja praeityje pamirštiems sumokėti VMI administruojamiems mokesčiams, išskyrus žemės mokestį, kurį nuolat apskaičiuoja VMI ir pateikia žemės savininkams, todėl čia klaidų negali būti. Pasak R. Virvilienės, pirmąjį 2019-ųjų pusmetį mokesčių administratorius nepradės naujų mokesčių patikrinimų ir sudarys galimybę mokesčių mokėtojams atsiskleisti patiems. „Net ir tuo atveju, kai VMI mokesčių patikrinimus pradėjo dar 2018 metais ir šiuo metu jie nėra baigti, mokesčių mokėtojai vis tiek turi teisę būti atleisti nuo delspinigių, jeigu pateiks ar patikslins deklaracijas iki patikrinimo akto surašymo“, – teigė ji. Kitaip yra dėl asmenų, kurių mokestinės priemonės tikrinamos gavus teisėsaugos institucijų pranešimus. Sąžiningi sutaupys VMI pažymi, kad peržiūrėti, ar yra deklaravę savo buvusias pajamas iš teisėtos veiklos, svarbu ir gyventojams. Šiuo atveju jei gyventojas nuspręs teisingai – prisimins praeityje pamirštas deklaruoti pajamas, pasinaudojęs šia vienkartine galimybe, nuo jų sumokės mokesčius ir sutaupys 5190 eurų, nes, mokesčių nesumokėjimo faktą atskleidus patikrinimo metu, nuo 40 tūkst. eurų pajamų apskaičiuota 6 tūkst. eurų mokesčių, 2190 eurų delspinigių ir skirta 50 proc. mokesčio bauda (3 tūkst. eurų), taigi iš viso 11 190 eurų. Mokesčių mokėtojas galės būti atleistas nuo visų VMI administruojamų mokesčių delspinigių, išskyrus žemės mokestį. Taigi tai vienkartinė galimybė, taikoma gyventojų pajamų mokesčiui, pridėtinės vertės mokesčiui, pelno mokesčiui, akcizams ir kitiems mokesčiams pagal Mokesčių administravimo įstatymą. Pasibaigus amnestijos laikotarpiui, po liepos 1 dienos, VMI atnaujins mokesčių mokėtojų kontrolę, identifikuos praeityje galimai pajamas nuslėpusius ir mokesčių vengusius bei neatsiskleidusius asmenis ir, nustačiusi pažeidimus, taikys griežtas sankcijas, įskaitant baudžiamosios atsakomybės inicijavimą. Norėdami pasinaudoti šia unikalia galimybe, mokesčių mokėtojai iki šių metų birželio 28 dienos (penktadienio) turėtų pateikti savo patikslintas deklaracijas už 2014–2018 metais pasibaigusius mokestinius laikotarpius ir jose deklaruoti anksčiau pamirštas pajamas. Tokiu atveju VMI atleis nuo delspinigių ir neskirs baudų. VMI priemonė nebus pratęsta nė viena diena.

Parašykite komentarą